Uczestniczę w przetargu. Czy mogę współpracować z innymi firmami, które biorą udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego? Kiedy taka współpraca zostanie uznana za zmowę przetargową?

Artykuł 305 § 1 kodeksu karnego stanowi, że kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremnia lub utrudnia przetarg publiczny albo wchodzi w porozumienie z inną osobą, działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. W praktyce jednym ?z największych problemów są zmowy przetargowe, które mogą przybierać różne formy, ale generalnie polegają na tym, ?że oferenci zamiast działać samodzielnie zawierają porozumienia z innymi uczestnikami tego samego przetargu ?po to, żeby osiągnąć zyski większe niż te, gdyby uczestniczyli ?w rzeczywistej rywalizacji cenowej. Wskutek takiej zmowy zwycięzcą przetargu może zostać przedsiębiorca wytypowany przez uczestników zmowy. Otwarty katalog zakazanych porozumień znajduje się w art. 6 ust. 1  ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU nr 50, poz. 331 ?ze zm.).

Zmową przetargową jest uzgadnianie przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu lub przez tych przedsiębiorców ?i organizatora przetargu warunków składanych ofert, ?w szczególności zakresu prac lub ceny. Innym przykładem zakazanego działania jest składanie przez przedsiębiorców pozostających w zmowie oferty o ustalonej treści lub zawierającej błędy formalne, czy też niekompletnej, czego skutkiem jest wygranie przetargu przez wytypowanego oferenta.  Stosunkowo częstym niedozwolonym działaniem jest rozstawianie i wycofywanie ofert przez uczestników zmowy, ?co polega na tym, że tańszy wykonawca się wycofuje, gdy drugie miejsce zajmuje uczestnik zmowy z droższą ofertą. Przedsiębiorcy uczestniczący w zmowie mogą też podzielić między siebie konkretne przetargi, stosując rotację ofert, ?czyli ustalić, który z nich ma zwyciężyć w danym przypadku, składając najkorzystniejszą, uzgodnioną wcześniej z innymi przedsiębiorcami ofertę. Innym przykładem zmowy jest ?podział zysku, na przykład wtedy, gdy zwycięzca przetargu ?w zamian za rezygnację z uczestnictwa bądź przedstawienie gorszej oferty zatrudnia następnie konkurenta jako podwykonawcę.

Porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym, są w całości albo ?w odpowiedniej części nieważne.