W praktyce, do organizacji takich misji i innych działań, ONZ często potrzebuje udziału przedsiębiorców. Zleca im wykonanie odpowiednich prac lub zamawia u nich potrzebne jej usługi bądź produkty. Wszystko odbywa się za pomocą systemu zamówień publicznych, za który odpowiada Departament Zamówień Publicznych Sekretariatu ONZ (United Nations Procurement Division). I właśnie ten Departament oraz Departament Współpracy Ekonomicznej polskiego ministerstwa spraw zagranicznych organizują dla przedsiębiorców specjalne warsztaty na temat zasad funkcjonowania i dostępu do sytemu zamówień ONZ. Szkolenie skierowane jest do przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w przetargach realizowanych na rynkach zagranicznych. Jego celem jest przekazanie praktycznej wiedzy na temat możliwości wynikających z systemu zamówień publicznych oraz zapoznanie firm z procedurami rejestracji w systemie United Nations Global Market. Za poprowadzenie warsztatów będzie odpowiadał przedstawiciel UNPD.

Jak można przeczytać na stronie Enterprise Europe Network, system UNPD specjalizuje się w zakupach wyposażenia i usług dla Sekretariatu ONZ i misji terenowych. Statystyka struktury branżowej z 2012 r. wskazuje, że dotychczas największa wartość zamówień dotyczyła obszaru usług międzynarodowego transportu lotniczego (696 mln USD) produktów chemicznych i naftowych (368 mln USD), usług cateringowych i żywności (252 mln USD), usług budowlanych, inżynieryjnych, architektonicznych (212 mln USD), usług dostawczych (187 mln USD), organizacji i zarządzania (74 mln USD), urządzeń i części do transportu (63 mln USD), usług komputerowych (49 mln USD), bezpieczeństwa osób i ochrony mienia (44 mln USD). Gdyby dodać tylko powyższe wydatki, wychodzi kwota blisko 2 miliardów dolarów, czyli ponad 6 miliardów złotych. Obecnie największymi odbiorcami zamówień UNPD są misje terenowe ONZ, realizujące zadania stabilizacyjne (peacekeeping), m.in. w Afganistanie, Demokratycznej Republice Kongo, Haiti, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Iraku, Jordanii, Kenii, Libanie.

Spotkanie odbędzie się 10 grudnia w Warszawie w Centrum Konferencyjnym przy ulicy Zielnej 37. Jednak zgłoszenia będą przyjmowane wyłącznie do najbliższego piątku, tj. do 22 listopada (o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń). A należy je przesłać na adres seminarium.unpd@msz.gov.pl. Pod ten adres można także przesyłać pytania związane z warsztatami.