Ubiegając się o dofinansowanie pensji pracownika niepełnosprawnego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pracodawcy muszą na bieżąco aktualizować wiadomości o zatrudnieniu oraz wykazywać poniesione koszty płacy. Problem pojawia się w sytuacji, gdy pracownik uzyskuje nowe orzeczenie o niepełnosprawności, a poprzednie wciąż jest aktualne albo otrzymuje nowe składniki pensji. Związane z tym wątpliwości pracodawców wyjaśniała niedawno organizacja OBPON.ORG, która zwróciła się do resortu pracy z dwoma pytaniami:

1. Czy do kosztów płacy wykazywanych w poz. 52 druku INF-D-P zaliczyć można nagrody jubileuszowe (ich udzielanie przewiduje układ zbiorowy pracy) i okolicznościowe związane z osiągnięciem wyników produkcyjnych zakładu (prawo do nich przewiduje regulamin pracy)?

2. Pracownik posiada wydane na stałe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu lekkim z symbolem 02-P, 07-S i 11-I. W związku ze zmianą stanu zdrowia uzyskał kolejne orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jednak już z symbolami 03-L, 07-S, 11-I i na czas określony. Jednocześnie nie wycofano poprzedniego orzeczenia. Czy pracodawca nadal może go zaliczać do stopnia umiarkowanego, ale wciąż do schorzeń szczególnych?

W obydwu przypadkach odpowiedź resortu pracy jest korzystna dla pracodawców. Tym samym wysokość dofinansowania będzie wyższa.

—oprac. Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.ORG

Stanowisko resortu pracy

ODPOWIEDŹ BON z 28 czerwca 2013 r. (BON-I-52311-217-2-LK/2013)

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych odpowiadając na pismo z 7 czerwca 2013 r. przekazane Biuru przez PFRON informuje, że: ad1. Nagrody i premie – wchodzą do wynagrodzenia pracownika, a więc zgodnie z art. 2 pkt 4a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.) wchodzą również do kosztów płacy, o których mowa w tym przepisie. ad2. Jeżeli dotychczas posiadane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie utraciło ważności, nie zostało zmienione ani uchylone lub nie została stwierdzona jego nieważność, to jest dokumentem w obrocie prawnym i jako taki wywołuje skutki prawne (np. w zakresie dokumentowania szczególnych schorzeń, o których mowa w art. 26a ust. 1b ustawy), ponieważ nie istnieją unormowania, które automatycznie pozwalałyby na zniesienie skutków prawnych poprzednio wydanego orzeczenia. W sytuacji opisanej przez Państwa w piśmie niewykazanie w nowym orzeczeniu symbolu przyczyny niepełnosprawności mogło wynikać z tego, że dany profil dysfunkcji mógł powodować niepełnosprawność w stopniu innym niż ostatnio orzeczony w odniesieniu do danej osoby.