Dziś wchodzi w życie rewolucyjne dla branży energetycznej rozporządzenie w sprawie BHP. Tak twierdzą eksperci.

– Przygotowane przez ministra gospodarki rozporządzenie z 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych stanowi istotną zmianę, szczególnie dla podmiotów eksploatujących  te urządzenia – mówi Michał Prętnicki, radca prawny z kancelarii prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners. Dodaje, że nowe rozporządzenie dotyczy prac przy urządzeniach, instalacjach i sieciach, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego, stosowanych w technicznych procesach wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji, magazynowania oraz użytkowania paliw lub energii. – Na eksploatację ww. urządzeń może składać się ich obsługa, konserwacja, remonty, montaż i prace kontrolno-pomiarowe – podkreśla ekspert.

Nowe przepisy zastąpią dotychczasowe rozporządzenie z 1996 r., które miało ponadtrzykrotnie więcej paragrafów. Przedsiębiorcy działający w branży energetycznej powinni więc zapoznać się z tymi regulacjami. Za ich złamanie zgodnie z art. 283 § 1 kodeksu pracy grozi grzywna od 1  tys. zł do 30 tys. zł.

Przykładowo w przepisach pojawia się nowe pojęcie prowadzącego eksploatację, czyli jednostki organizacyjnej, osoby prawnej lub fizycznej  zajmującej się eksploatacją własnych lub powierzonych jej, na podstawie zawartej umowy, urządzeń energetycznych. Podmiot ten ma wiele obowiązków, jeśli chodzi o organizację prac przy urządzeniach energetycznych. W przeciwieństwie do starego, nowe rozporządzenie określa również minimalną zawartość tzw. instrukcji eksploatacji, na podstawie której prowadzone powinny być prace przy urządzeniach energetycznych.

podstawa prawna: rozporządzenie ministra gospodarki z 28 marca 2013 r. DzU z 23 kwietnia, poz. 492