Do urlopu ojcowskiego stosuje się odpowiednio art. 165 pkt 4 k.p. (na podstawie art. 1823 § 3 k.p.). Przepis ten wskazuje, że jeśli pojawią się okoliczności usprawiedliwiające nieobecność w pracy, w szczególności (ale nie tylko) w nim wymienione, trzeba przesunąć termin wakacji. Jedną z nich jest urlop macierzyński, do którego właśnie odsyłają przepisy o urlopie ojcowskim. Oznacza to, że wniosek pracownika o urlop ojcowski (zakładając oczywiście, że podwładny ma do niego prawo) ma pierwszeństwo przed zaplanowaną wcześniej datą wakacji. Korzystanie z urlopu ojcowskiego powoduje to, że pracownik nie może wybrać planowanego wypoczynku i koniecznie przesuwa się go na inny termin.
Jeżeli etatowiec złoży wniosek o urlop wypoczynkowy przypadający bezpośrednio po ojcowskim, pracodawca musi go uwzględnić i udzielić w tym czasie (art. 163 § 3 k.p. w związku z art. 1823 § 3 k.p.).
Tak.
Pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu dodatkowego (jeśli wystąpił z wnioskiem z co najmniej 14-dniowym uprzedzeniem, a jego początek przypada bezpośrednio po zakończeniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego). Urlop dodatkowy na warunkach macierzyńskiego przysługuje pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej).
Urlopu dodatkowego nie musi wykorzystywać ta sama osoba, która brała podstawowy. Rodzice adopcyjni mają prawo go także podzielić między sobą (może być udzielony w 2 częściach przypadających jedna po drugiej).
Etatowiec nie będzie jednak mógł na razie skorzystać z urlopu ojcowskiego. Przysługuje on bowiem pracownikom – ojcom wychowującym dziecko, ale nie dłużej niż do:
U ojców adopcyjnych – inaczej niż przy urlopach na warunkach urlopów macierzyńskich oraz urlopach dodatkowych i rodzicielskich – nie wystarczy więc wystąpić z wnioskiem o przysposobienie. Aby uzyskać prawo do wolnego ojcowskiego, musi się uprawomocnić orzeczenie o przysposobieniu dziecka. Urlop ojcowski będzie on mógł wybrać później (także np. w okresie, w którym małżonka pracownika będzie przebywać na urlopie rodzicielskim).
Pracodawca nie może zgodzić się, aby pracownik korzystał z urlopu ojcowskiego dłużej niż do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Warto przy tym zwrócić uwagę, że przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia (art. 112 kodeksu cywilnego). Oznacza to, że dziecko pracownika kończy 12 miesięcy z początkiem 17 października, a zatem urlop ojcowski można było wybrać do 16 października.
Skoro etatowiec złożył wniosek 7 października, to szef musiał udzielić urlopu od 15 października (wniosek trzeba złożyć z co najmniej 7-dniowym uprzedzeniem). Urlop uległyby w tym wypadku drastycznemu skróceniu. Szef nie może jednak odmówić i musi udzielić tego urlopu – w tym wypadku jednak nie dłużej niż na 2 dni (15 i 16 października).
Pracodawcy wolno jednak udzielić urlopu bez oczekiwania na upływ 7-dniowego terminu, nawet z dnia na dzień. Gdyby zgodził się na takie rozwiązanie, etatowiec skorzystałby z większej części wolnego (9 dni), ale nie wybrałby pełnych 2 tygodni.