Stosownie do art. 6 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym, polegające w szczególności na:
– ustalaniu, bezpośrednio lub pośrednio, cen i innych warunków zakupu lub sprzedaży towarów (zmowy cenowe),
– ograniczaniu lub kontrolowaniu produkcji lub zbytu oraz postępu technicznego lub inwestycji,
– podziale rynków zbytu lub zakupu,
– stosowaniu w podobnych umowach z osobami trzecimi uciążliwych lub niejednolitych warunków umów, stwarzających tym osobom zróżnicowane warunki konkurencji,
– uzależnianiu zawarcia umowy od przyjęcia lub spełnienia przez drugą stronę innego świadczenia, niemającego rzeczowego ani zwyczajowego związku z przedmiotem umowy,
– ograniczaniu dostępu do rynku lub eliminowaniu z rynku przedsiębiorców nieobjętych porozumieniem,
– uzgadnianiu przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu lub przez tych przedsiębiorców i przedsiębiorcę będącego organizatorem przetargu warunków składanych ofert, w szczególności zakresu prac lub ceny.
Postanowienia takie są w całości lub części nieważne. Ogólnie mówiąc, porozumieniem jest więc wszelkie świadome współdziałanie podmiotów, które w normalnych warunkach powinny ze sobą konkurować. Nie ma przy tym znaczenia forma tych porozumień – mogą to być pisemne umowy lub nieformalne uzgodnienia, np. na prywatnych spotkaniach.
Zakaz porozumień ograniczających konkurencję nie dotyczy tzw. porozumień bagatelnych, gdyż nie wpływają one odczuwalnie na konkurencję na danym rynku. Wyłączone spod zakazu są porozumienia pomiędzy konkurentami, których łączny udział rynkowy nie przekracza 5 proc., a porozumienia między niekonkurującymi ze sobą podmiotami są dozwolone, gdy udział w rynku któregokolwiek z nich nie przekracza 10 proc.
Nie są jednak wyłączone spod zakazu porozumienia dotyczące ustalania cen, ograniczania lub kontrolowania produkcji lub zbytu, porozumień o podziale rynków i zmów przetargowych, nawet wtedy, gdy udział uczestników takich porozumień w rynku nie przekracza wskazanych wyżej progów.