Pracownik w okresie wypowiedzenia nie rozliczył się z powierzonego sprzętu – nie zwrócił komputera i telefonu i nie uzyskał karty obiegowej. Czy w związku z tym można wstrzymać wydanie mu świadectwa pracy? – pyta czytelniczka.
Nie.
Pracodawca musi wydać świadectwo pracy, nawet jeśli pracownik nie dopełnił ciążących na nim obowiązków. Z racji powierzonego mu mienia może pociągnąć podwładnego do odpowiedzialności za wyrządzoną mu szkodę.
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca musi niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Ten obowiązek, wynikający z art. 94 k.p., jest bezwarunkowy. Jego wykonania nie można uzależniać od uprzedniego wniosku pracownika o wydanie dokumentu ani od uprzedniego rozliczenia się tej osoby z pracodawcą.
Tzw. karta obiegowa nie jest dokumentem, który ma swoją podstawę prawną w aktach prawa powszechnie obowiązującego. Niektórzy pracodawcy, zwłaszcza zatrudniający wielu pracowników, zobowiązują ich, że w razie odejścia z pracy muszą dostarczyć kartę poświadczającą zwrócenie powierzonych im składników mienia (komputera, telefonu, samochodu itp.) czy udzielonej pożyczki.
Odmowa wypełnienia karty obiegowej w zasadzie nie rodzi dla osoby odchodzącej z pracy żadnych negatywnych konsekwencji. Nie można jej zwłaszcza z tego powodu odmówić wydania świadectwa pracy. Natomiast w sytuacji, gdy pracownik odmawia zwrotu przekazanych mu przez pracodawcę przedmiotów, odpowiada za szkodę wyrządzoną w powierzonym mieniu. Zgodnie z art. 124 k.p., podwładny, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności, narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu także wówczas, gdy do jej wyrządzenia doszło z winy nieumyślnej. Pracownik odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w mieniu innym niż wymienione, powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się. Od odpowiedzialności tej może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek nie zapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.
podstawa prawna:
art. 97, art. 124 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)