- Naszej pracownicy kończy się podstawowy urlop macierzyński. Ustaliła z mężem, że bezpośrednio po jego zakończeniu wykorzysta on urlop ojcowski. Potem pracownica chce złożyć wniosek o dodatkowy macierzyński, a następnie rodzicielski. Czy w związku z tym, że te urlopy będą tworzyły ciągłość, powinniśmy zgodzić się na taki sposób ich wykorzystywania? –

pyta czytelnik.

Nie.

W tej sytuacji urlopu ojcowskiego nie można traktować jako okresu, który sprawia, że poszczególne rodzaje urlopów macierzyńskich następują bezpośrednio po sobie.

Dodatkowy urlop macierzyński można wykorzystać jedynie bezpośrednio po zakończeniu urlopu podstawowego, a rodzicielski – bezpośrednio po zakończeniu dodatkowego macierzyńskiego w pełnym wymiarze. „Bezpośrednio" oznacza od następnego dnia, bez jakiejkolwiek przerwy. Nie ma przy tym znaczenia, czym miałaby być spowodowana przerwa – dniami wolnymi od pracy, korzystaniem z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem czy chorobą.

Dodatkowy urlop macierzyński przysługuje pod warunkiem, że rozpoczyna się następnego dnia po zakończonym podstawowym macierzyńskim. Może go wykorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Niezależnie od tego, kto na nim przebywa, musi zostać zachowana ciągłość w korzystaniu z poszczególnych rodzajów urlopów lub ich części – nawet jeśli kolejne ich okresy rodzice podzielili między siebie następująco:

- urlop podstawowy – matka dziecka,

- dodatkowy – najpierw ojciec, potem matka (maksymalnie można go podzielić na 2 części, a żadna nie może być krótsza niż tydzień; rodzice nie mogą z niego korzystać w tym samym czasie),

- rodzicielski – najpierw ojciec dziecka, potem matka albo oboje w tym samym czasie (w tym przypadku każde z nich maksymalnie po 13 tygodni); pamiętać trzeba, że części urlopu nie może być więcej niż 3, a żadna z nich nie może mieć mniej niż 8 tygodni.

Urlop ojcowski to całkowicie odrębne uprawnienie. Nie jest to kolejna „odmiana" urlopów macierzyńskich. Może z niego skorzystać włącznie ojciec dziecka. Udzielany jest całkowicie poza „systemem" urlopów macierzyńskich, tzn. może być wykorzystywany w tym samym czasie, w którym matka malucha korzysta z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego lub rodzicielskiego albo poza tym okresem (także wówczas, gdy na pozostałych urlopach przebywał ojciec dziecka). Ważne jest jedynie to, żeby zmieścić się do:

- ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo

- upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia (w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia).

Czytelnik nie może zgodzić się na wniosek pracownicy o udzielenie urlopów w taki sposób, jaki wskazano w pytaniu. Urlop dodatkowy nie będzie tutaj bowiem rozpoczynał się bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim.