Co do zasady istnieje domniemanie poprawności kalkulacji ceny zawartej w ofercie i że nie ma ona charakteru rażąco niskiej.
Domniemanie to upada z chwilą, gdy zamawiający wystosuje do wykonawcy wezwanie do złożenia wyjaśnień, w trybie art. 90 ust. 1 prawa zamówień publicznych.
W sytuacji, gdy wykonawca nie złoży żadnych wyjaśnień, lub gdy wynika z nich jednoznacznie, że zaproponowana cena jest faktycznie rażąco niska, oferta podlega odrzuceniu.
Nie są to jednak jedyne przypadki, w których zamawiający ofertę odrzuci. Tak się stanie również wtedy, gdy wykonawca co prawda wyjaśnienia przedstawi, ale będą one ogólnikowe.
Jak podkreśla Krajowa Izba Odwoławcza (sygnatura akt: KIO 716/13), aby oferta mogła zostać zakwalifikowana do dalszego postępowania, muszą być one przekonujące oraz odpowiednio umotywowane. Przykładowo ogólnikowe twierdzenia, że wykonawca korzysta z pomocy publicznej, bez podania dokładnych danych o tej pomocy, należy uznać za niedostateczne.
Stanowisko to potwierdza orzecznictwo sądów powszechnych. W wyroku z 20 maja 2010 r. Sąd Okręgowy w Częstochowie stwierdził np., że w razie złożenia przez wykonawcę niewystarczających i ogólnikowych wyjaśnień co do sposobu kalkulacji ceny, należy je traktować tak, jakby w ogóle nie zostały złożone (sygn. VI Ca 464/05).