Przedsiębiorca prowadzący działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o interpretację przepisów, ponieważ udzielił prokury osobie, która jest już zatrudniona w spółce na etacie. Powstała więc wątpliwość, czy od jej wynagrodzenia z tytułu wykonywania obowiązków prokurenta trzeba zapłacić składki do ZUS.

We wniosku o wydanie interpretacji przepisów przedsiębiorca zauważył, że zazwyczaj podstawą prokury jest umowa zlecenia lub stosunek pracy. Zawarcie takiej umowy nie jest jednak konieczne do udzielenia pełnomocnictwa do reprezentowania spółki na zewnątrz.

W tym przypadku, choć prokura dotyczy dotychczasowego pracownika spółki,  będzie on działał wyłącznie na podstawie uchwały zarządu. Dodatkowo przedsiębiorca zadecydował, że choć czynności prokurenta będą wykonywane odpłatnie, to nie zostanie zawarta z nim żadna dodatkowa umowa, np. zlecenia, z której wynagrodzenie podlegałoby obowiązkowi odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorca zastrzegł również, że z umowy o pracę nie będą wynikały żadne dodatkowe zobowiązania do działania w zakresie prokury. Tym bardziej  że czynności z tym związane znacznie wykraczają poza obowiązki pracownika. Będą też odbywały się one bez charakterystycznej dla etatu zależności pracodawca–pracownik  czy kierownictwa przy wykonywaniu tych zadań.

W odpowiedzi na wniosek ZUS (numer interpretacji: WPI/200000/ 451/966/2013) stwierdził, że art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie zalicza prokurenta do osób objętych obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi (pod warunkiem  że ta funkcja nie jest wykonywana np. w ramach etatu).  Zgodnie zaś z art. 109¹ kodeksu cywilnego, prokura stanowi szczególny rodzaj pełnomocnictwa do działania w cudzym imieniu, opartego na jednostronnym oświadczeniu reprezentowanego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że skoro stosunek pracy nie obejmuje czynności prokurenta, to  ich wykonywanie nie rodzi obowiązku ubezpieczenia społecznego. Tym samym od wynagrodzenia ustanowionego w drodze uchwały zarządu spółki nie trzeba będzie odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne.