Firma, która chce pozyskać środki na działalność, ma różne możliwości zdobycia kapitału. Niektóre czynności są jednak obciążone PCC. Emisja obligacji do nich się nie zalicza. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr interpretacji ITPB2/436 -82/13/TJ).
Spółka akcyjna zamierza pozyskać środki finansowe od innego podmiotu. W związku z tym planuje emisję obligacji. We wniosku o interpretację zapytała, czy spowoduje to konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Opodatkowane PCC są m.in. umowy sprzedaży, zamiany, a także pożyczki
Uważa, że nie ma takiego obowiązku, ponieważ emisja obligacji nie figuruje w katalogu zdarzeń objętych PCC. Znajduje się tam m.in. umowa sprzedaży, zamiany, pożyczki, depozytu nieprawidłowego. Jest to katalog zamknięty, tak więc czynność, która nie została w nim wymieniona, nie podlega opodatkowaniu. Nawet jeśli wywołuje takie same lub podobne skutki gospodarcze co czynności w tym katalogu ujęte – przykładowo pożyczka.
Jak podkreślono we wniosku o interpretację, zarówno emisja obligacji, jak i pożyczka służą do pozyskiwania funduszy. Są to jednak różne zdarzenia prawne. Obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia (może być pieniężne bądź niepieniężne). Istotą umowy pożyczki natomiast jest przeniesienie, np. pieniędzy, na własność pożyczkobiorcy, który zobowiązuje się do ich zwrotu (przy czym nie muszą być to te same pieniądze, byleby była to ta sama ilość).
Spółka zaznaczyła, że obligacje i pożyczki odgrywają podobną rolę w obrocie gospodarczym – służą pozyskiwaniu kapitału na określony czas. Brak jest jednak podstaw do wniosku, że emisja obligacji mieści się w zakresie znaczeniowym umowy pożyczki. Nie powinna więc być obciążona PCC.
Bydgoska Izba Skarbowa zgodziła się z tym stanowiskiem.