– Ustawodawca dopuszcza ograniczenia, gdy jest to niezbędne dla dóbr chronionych, takich jak zdrowie i życie ludzkie – mówił prezes NSA prof. Roman Hauser, uzasadniając wczorajszy wyrok.
Od połowy 2010 r. napływało coraz więcej sygnałów o znacznej szkodliwości dopalaczy. Były informacje o zgonach.
2 października 2010 r. główny inspektor sanitarny wydał nakaz natychmiastowego wycofania z obrotu w całym kraju tzw. wyrobu kolekcjonerskiego o nazwie Tajfun oraz wszelkich innych wyrobów mogących mieć wpływ na bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia. Równocześnie nakazał zaprzestanie produkowania dopalaczy i handlu nimi. Decyzja została wydana w związku ze stwierdzeniem przez ministra zdrowia wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi po użyciu tajfunu i podobnych wyrobów. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności, a do sklepów z dopalaczami weszli inspektorzy sanitarni. Zamknięto prawie 1,4 tys. punktów sprzedaży. Kontrolę przeprowadzono m.in. w punkcie w Wałbrzychu. Zabrano 625 sztuk różnego rodzaju „wyrobów kolekcjonerskich". Sklep zamknięto, a jego właściciel Mirosław B., złożył skargę na postanowienie państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego we Wrocławiu.
W październiku 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę. Nie odniosła też skutku skarga kasacyjna, w której Mirosław B. zarzucił m.in. naruszenie zasady wolności gospodarczej i błędne zastosowanie art. 117 ustawy o p.e.a. Przepis ten uprawnia do stosowania środków egzekucyjnych bez wystawienia tytułu wykonawczego, jeżeli zwłoka groziłaby niebezpieczeństwem dla życia lub zdrowia ludzkiego.
NSA (sygn. akt II OSK 295/12) powołał się m.in. na art. 29 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, na podstawie którego inspektorzy są uprawnieni do zabezpieczenia wyrobów mogących mieć wpływ na zdrowie ludzi. Decyzja GIS nakładała określone obowiązki na organy administracji publicznej – stwierdził sąd. Podjęły one adekwatne i właściwe środki do jej wykonania. Szczególne okoliczności skłoniły też do zastosowania w takiej sytuacji art. 117 ustawy o p.e.a., który uprawnia do odebrania wyrobu. Wyrok jest prawomocny.
Od jakiegoś czasu napływają informacje o odradzaniu się nielegalnego handlu dopalaczami. Oferują je też w Internecie zagraniczne firmy.