Przedsiębiorcy, którzy integrują swoje systemy informatyczne i jednocześnie korzystają ze wsparcia z tzw. działania 8.2 programu „Innowacyjna gospodarka", mogą korzystać z różnego rodzaju pomocy.

Zasadnicza jej część to oczywiście dotacja na wydatki inwestycyjne (zakup wyposażenia, technologii, oprogramowania i ich wdrożenie, przystosowanie pomieszczeń do przechowywania serwerów, komputerów itp.). Ponadto istnieje możliwość skorzystania z dotacji na część szkoleniową i doradczą. Oczywiście szkolenia (specjalistyczne) lub skorzystanie z usług doradczych muszą być ściśle związane z meritum projektu, którym jest wdrożenie systemów służących realizacji procesów biznesowych w sposób automatyczny.

W związku z tym należy pamiętać, że dotacje z tej puli unijnych środków, zgodnie z zapisami rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach programu „Innowacyjna gospodarka" (DzU z 29 marca 2013 r., poz. 412), mogą być przyznawane pod postacią regionalnej pomocy inwestycyjnej lub pomocy de minimis oraz pomocy na szkolenia i doradztwo. I tak w przypadku wspomnianej pomocy de minimis może być ona udzielona do wysokości 70 proc. wydatków (kwalifikowanych).

Przy tym, zgodnie z ogólnymi zasadami udzielania wsparcia pod taką postacią, nie może ona przekroczyć 200 tys. euro. Natomiast w przypadku udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej (pomoc publiczna) intensywność wsparcia w części dotyczącej wydatków na inwestycje nie może przekroczyć:

Od powyższych zasad są jeszcze pewne wyjątki dotyczące przede wszystkim firm działających w sektorze transportu, dla których wymienione progi są niższe. Z kolei intensywność wsparcia na szkolenia, które, niejako z założenia, powinny być kursami dającymi specjalistyczną wiedzę, to 25 proc. Innymi słowy, dotacja może sfinansować 25 proc. kosztów szkolenia, a 75 proc. musi wyłożyć przedsiębiorca. Jednak także od tej zasady są pewne wyjątki. I to istotne. Przede wszystkim ze względu na to, że w działaniu 8.2 o dotacje ubiegają się firmy sektora MSP.

Zgodnie z tymi wyjątkami intensywność wsparcia podnosi się o 10 pkt proc. w przypadku średniego przedsiębiorcy i o 20 pkt proc. w przypadku mikro- lub małego przedsiębiorcy. I dodatkowo może być podwyższona o kolejne 10 pkt proc. w przypadku szkoleń przeznaczonych dla pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji (np. długotrwale bezrobotnych, których zatrudnia przedsiębiorca) lub niepełnosprawnych. I wreszcie pozostaje pomoc na doradztwo, gdzie dotacja, zgodnie z przepisami ma prawo finansować 50 proc. kosztów zakupu takiej usługi (netto).