- Spółka zawarła z pracownikami umowę o wspólnej odpowiedzialności za powierzone mienie. Niebawem przejmie ją nowy pracodawca zgodnie z art. 231 kodeksu pracy. Czy po transferze przedsiębiorstwa należy zawrzeć nową umowę z tymi osobami?
– pyta czytelnik.
W zakładach pracy prowadzących m.in. magazyny, hurtownie czy sprzedaż praktykuje się zawieranie z pracownikami umów o wspólnej odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie. Oprócz art. 124 k.p. zagadnienie to reguluje szczegółowo rozporządzenie Rady Ministrów z 4 października 1974 r. (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 143, poz. 663 ze zm., dalej rozporządzenie).
Decydując się na użycie tych przepisów, szef może przede wszystkim „wzmocnić" opiekę nad zakładowym mieniem, powierzając go tym, którzy bezpośrednio przy nim pracują. Nie bez znaczenia jest też dobranie odpowiednich podwładnych, którzy będą się darzyli wzajemnym zaufaniem, gdyż wspólnie odpowiadają za powierzone mienie i chodzi o to, aby ich finanse nie zostały przez to uszczuplone.
Aby zawrzeć taki kontrakt, niezbędne są:
- zgoda wszystkich zatrudnionych w miejscu powierzenia mienia oraz
- powierzenie mienia łącznie wszystkim pracownikom, którzy mają być stronami umowy.
Choć rozporządzenie reguluje problematykę związaną z warunkami odpowiedzialności, to nie odnosi się do tranferu przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 23
1
k.p. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Potwierdza to też
uchwała Sądu Najwyższego z 15 maja 1992 r. (I PZP 28/92).
W myśl niej w razie przejęcia części zakładu przez inny zakład wraz z pracownikami, których wiązała ważna umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej, przejmujący nie musi zawierać z tymi osobami nowej umowy, chyba że umowę tę uprzednio wypowiedzieli pracownicy lub odstąpił od niej pracodawca.
Czasem jednak taki kontrakt trzeba będzie zawrzeć od nowa. Stanie się tak, gdy pracownik będący stroną umowy o wspólnej odpowiedzialności za powierzone mienie rozwiąże angaż na podstawie art. 23
1
§ 4 k.p., tj. w ciągu dwóch miesięcy od przejścia zakładu złoży wypowiedzenie nowemu pracodawcy.
Przykład
1 stycznia 2013 r. krakowski oddział firmy BETA przejął inny pracodawca.
Wcześniej jego pracownicy mieli umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie. 31 stycznia 2013 r. dwie osoby zatrudnione w tym oddziale, które jednocześnie były stronami umowy o wspólnej odpowiedzialności, złożyły wypowiedzenia nowemu pracodawcy.
Trzeba więc zawrzeć nową umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej, gdyż zgodnie z § 5 rozporządzenia każda zmiana w składzie osób objętych taką łączną odpowiedzialnością wymaga zawarcia nowej umowy w tym zakresie.
Pamiętajmy przy okazji, że stroną takiego kontraktu mogą być tylko pracownicy w rozumieniu kodeksu pracy, czyli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.