Katowicki Holding Węglowy prowadził postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego polegającego na dostawie oleju napędowego. W specyfikacji istotnych warunków zamówienia (siwz)wskazano, że cena jednostkowa hurtowa oleju musi być udokumentowana w ofercie poprzez złożenie wydruku ze strony internetowej producenta przedstawiającego cenę jednostkową netto oleju. Powinna się ona odnosić do temperatury referencyjnej 15 stopni C i obowiązywać na 18 września 2012 r.
Do przetargu przystąpiło m.in. konsorcjum Phoenix Business i DGP Clean Partner, którego oferta została odrzucona i które w związku z tym wniosło odwołanie. Zarzuciło w nim, że zamawiający wybrał wykonawcę (firma Petrolis), mimo że ten popełnił błędy w obliczaniu ceny, a przez to naruszył art. 89 ust. 1 pkt 6 prawa zamówień publicznych (pzp).
Petrolis, obliczając cenę jednostkową hurtową, posłużył się ceną producenta obowiązującą 18 października 2012 r., a nie – jak wskazano w specyfikacji – 18 września tego roku.
Błąd ten, w ocenie odwołującego, nie może być traktowany jak oczywista omyłka, a więc nie może zostać poprawiony w trybie art. 87 ust. 2 pkt 2 pzp.
Krajowa Izba Odwoławcza przyznała odwołującemu rację.
„Bezwzględną przesłanką odrzucenia oferty na mocy art. 89 ust. 1 pkt 6 pzp jest każdy inny błąd w obliczeniu ceny niż oczywista omyłka rachunkowa – czytamy w uzasadnieniu. – Takim błędem będzie w szczególności zastosowanie niewłaściwych jednostek miary czy przyjęcie, tak jak w badanym przypadku, nieprawidłowej z siwz podstawy do obliczenia zaoferowanej ceny. Błąd w rozumieniu przytoczonego przepisu jest więc błędem co do prawidłowego ustalenia stanu faktycznego, a nie wadliwie od strony technicznie wykonaną czynnością obliczeniową" – argumentowała izba.
Z oczywistą omyłką rachunkową nie mamy więc do czynienia w sytuacji, gdy wykonawca do dokonania obliczeń przyjął nieprawidłowe dane.
sygnatura akt: KIO 2647/12