Przepisy ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej ustawa o rehabilitacji) przewidują liczne obowiązki sprawozdawcze dla zakładów pracy zatrudniających osoby niepełnosprawne. Ich zakres różni się w zależności od tego, czy pracodawca posiada status zakładu pracy chronionej, czy należy do tzw. otwartego rynku pracy. 24 stycznia br. weszły w życie nowe rozporządzenia wykonawcze dotyczące obowiązków sprawozdawczych. Jednak w praktyce pracodawcy będą musieli je stosować od czerwca 2013 r.

Na podstawie art. 21 ust. 2f ustawy o rehabilitacji określone zostały wzory miesięcznych i rocznych informacji odpowiednio o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przez pracodawców zwolnionych z wpłat na PFRON. Informację miesięczną (na druku INF-1) składa się w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy informacja; roczną zaś (na formularzu INF-2) – do 20 stycznia za rok poprzedni.

24 stycznia br. weszło w życie nowe rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (DzU z 2013 r., poz. 33). Zastąpiło ono rozporządzenie z 10 marca 2011 r.

Zgodnie z § 2 nowego aktu, wersje druków INF-1 (informacja miesięczna), INF-Z (informacja zmieniająca) oraz INF-2 (informacja roczna) pracodawcy składają za miesiące do maja 2013 r. według wzorów formularzy określonych we wcześniejszym rozporządzeniu. Natomiast informacje korygujące te dokumenty powinni złożyć za miesiące od października 2012 r. do maja 2013 r. w terminie do 20 lipca 2013 r. na nowych wzorach formularzy. Natomiast począwszy od czerwca 2013 r. muszą już składać bieżące informacje według nowych wzorów.

Powyższy obowiązek dotyczy zarówno pracodawców prowadzących zakład pracy chronionej, jak i tych z otwartego rynku pracy, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na etaty, jeśli wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6 proc.

Przykład

Przedsiębiorca zobowiązany do przesyłania miesięcznych informacji o zatrudnieniu niepełnosprawnych (INF-1), wysyłając informację za styczeń 2013 r. do 20 lutego br. powinien ją sporządzić na wersji druku, którą wysyłał dotychczas na podstawie rozporządzenia z 10 marca 2011 r.

Podobnie ma postąpić w kolejnych miesiącach, do maja 2013 r. włącznie. Jeśli jednak będzie musiał sporządzić korekty dokumentów za okresy sprawozdawcze od października 2012 r. do maja 2013 r., ma obowiązek je sporządzić na nowych wzorach informacji i przekazać je do PFRON nie później niż do 20 lipca br.

Wszelkie wpłaty pracodawców do PFRON również podlegają dodatkowym obowiązkom sprawozdawczym. W tym zakresie od 24 stycznia br. obowiązuje przedsiębiorców nowe rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (DzU z 2013 r., poz. 32). Zastąpiło ono rozporządzenie z 18 lutego 2011 r.

Określa ono zmienione wzory miesięcznych deklaracji składanych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na PFRON (m.in. DEK-I-0, DEK-IIa, DEK-R).

Pracodawca dokonujący w 2013 r. wpłat na PFRON z określonych przepisami ustawy o rehabilitacji tytułów powinien pamiętać, że zgodnie z § 2 nowego rozporządzenia deklaracje składa się za miesiące do maja 2013 r. według wzorów formularzy określonych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 18 lutego 2011 r.

Deklaracje korygujące te dokumenty za miesiące od grudnia 2012 r. do maja 2013 r. trzeba przekazać do PFRON w terminie do 20 lipca 2013 r., używając nowych wzorów druków. Nowe druki trzeba będzie stosować do bieżących rozliczeń, począwszy od tego składanego za czerwiec 2013 r.

Przykład

Pracodawca zobowiązany do przesyłania miesięcznych deklaracji (DEK-IIa), wysyłając taki dokument za styczeń 2013 r. do 20 lutego br., zrobi to jeszcze na starej wersji druku.

Podobnie postąpi w kolejnych miesiącach, do maja 2013 r. włącznie. Natomiast korekty za okres od grudnia 2012 r. do maja 2013 r. będzie musiał przekazać do 20 lipca br., sporządzając je na nowym wzorze druku DEK-IIa.

Zgodnie z art. 49 ust. 2 i art. 21 ust. 2f1 ustawy o rehabilitacji deklaracje i informacje należy składać przez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego – system e-PFRON.

Do wojewody po staremu

W tej materii nadal obowiązuje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 22 lutego 2011 r. w sprawie określania wzorów informacji przedstawianych przez prowadzącego zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej oraz sposobu ich przedstawiania (DzU nr 44, poz. 232).

Dlatego pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej ma obowiązek m.in. przesłać do wojewody właściwego dla siedziby zakładu dwa razy w roku informację półroczną INF-W, tj. do 20 lipca – za pierwsze półroczne, a do 20 stycznia – za drugie półrocze roku sprawozdawczego.

—Mateusz Brząkowski, doradca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych