Kalendarz jest nieubłagany. Znów mija kolejny rok i tradycyjnie staramy się przypomnieć pracodawcom, co w tym okresie powinni zrobić, na co zwrócić uwagę, jakie przepisy pilnie przeanalizować. Zapoznanie się z nimi jest tym bardziej konieczne, że pojawiły się zmiany, które znacząco wpływają na działania pracodawców. Trzeba więc odrzucić stare przyzwyczajenia i schematyczne postępowanie.

Podstawowy, choć z pewnością nie nowy, obowiązek wynika z prawidłowego przygotowania i zaplanowania załodze czasu pracy na nowy okres rozliczeniowy. W większości firm pokrywa się on z układem kalendarzowym, dlatego trzeba to zrobić przed 1 stycznia 2013 r.

Nie wolno tu pominąć skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. Nie da rady już celowo ustalić załodze rozkładów pokrywających się z dniem wolnym z racji pięciodniowego tygodnia pracy i w ten sposób wymusić więcej pracy.

Niewykluczone, że niebawem szefom łatwiej będzie też funkcjonować, gdyż przybędzie im długi 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Pozwoli to uelastycznić czas pracy, choć na razie to zapowiedź kolejnej nowelizacji kodeksu pracy.

Natomiast zdecydowane działania i skutki finansowe dla firm wynikają z corocznej zmiany poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Od 1 stycznia 2013 r. wyniesie ono 1600 zł, czyli wzrasta o 100 zł w stosunku do 2012 r. Taka podwyżka oznacza konieczność przeliczenia wielu powiązanych z tym parametrów, np. dodatków za pracę w nocy, różnych odszkodowań i odpraw. W ślad za podwyższeniem ustawowej podstawy pensji od Nowego Roku w górę idą wskaźniki ubezpieczeniowe. Wpływa to na minimalną podstawę zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego.

Od stycznia nowe będą też zasady naliczania autorskich kosztów uzyskania przychodów, o czym muszą pamiętać płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pracodawcom przypominamy też podstawowe informacje dotyczące urlopów wypoczynkowych.

Choć nie ma tu nowości, od 2012 r. pracownicy mogą dłużej, bo do końca września, wypoczywać na zaległych wakacjach. Trzeba to więc uwzględnić w planach nieobecności załogi. Ponadto wypłacając w 2013 r. rekompensatę finansową za brak wypoczynku w naturze, należy zastosować zmienioną wartość współczynnika ekwiwalentowego.

Jeszcze większą uwagą muszą wykazać się pracodawcy starszych pracowników. W związku z systematycznym podwyższaniem wieku emerytalnego niektórych zatrudnionych obejmie zwiększony okres ochrony przypadającej przed schyłkiem kariery zawodowej i posadę zachowają dłużej.

Sporej ostrożności i czujności wymaga od pracodawców śledzenie przepisów, które rząd i Sejm planują niebawem zmienić. Z zapowiadanych od miesięcy projektów, z których część miała już obowiązywać od początku 2013 r., do chwili drukowania Vademecum Kadry i Płace nie udało się jeszcze wdrożyć. Przede wszystkim szykuje się prawdziwa rewolucja w urlopach rodzicielskich. Dotyczy to zarówno zasad udzielania urlopu wychowawczego, jak i zmian w urlopie macierzyńskim.

W skrócie przybliżamy też najciekawsze wyroki, jakie zapadły w 2012 r. przed najwyższymi sądami z zakresu prawa pracy i wynagrodzeń.

 

Zobacz inne zagadnienia omówione w poprzednich numerach Vademecum Kadry i Płace:

Pieniądze, którymi nie trzeba dzielić się z ZUS

Metody cięcia kosztów bez redukcji etatów

Fundusz socjalny: orzecznictwo z komentarzem

Urlop wychowawczy od A do Z

Kto i ile zapłaci za rozwiązanie umowy

Zasady zatrudniania pracowników sezonowych

Urlop wypoczynkowy - jak liczyć świadczenia za czas wakacji

Szczególna ochrona przed zwolnieniem z pracy

Co wolno zabrać z pensji

Nowe prawo zwiększa chaos w kadrach

Kryzys trwa, pakiet znika

Nowe przepisy kadrowe w 2012 roku

Druki ZUS - rozliczenia i korekty