Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozstrzygnął w interpretacji, kiedy przekształcenie spółki kapitałowej w osobową zostaje objęte podatkiem. Z pytaniem tym zwróciła się firma, która działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przyszłości planowane jest przekształcenie w spółkę osobową, tj. komandytowo-akcyjną lub komandytową.
W wyniku przekształcenia jej udziałowcy staną się wspólnikami (komplementariuszami i akcjonariuszami) nowej spółki. Nie przystąpi do niej jednak żaden nowy wspólnik, a dotychczasowi wspólnicy nie wniosą dodatkowego wkładu.
Spółka zapytała, czy w razie takiego przekształcenia będzie musiała zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Dyrektor Izby Skarbowej zauważył, że ustawa o PCC zawiera zamknięty katalog czynności objętych tą daniną. Wymienia m.in. umowę spółki. Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC za zmianę umowy uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego. Określenie „spółka osobowa" oznacza: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.
W takiej sytuacji podstawę opodatkowania stanowi:
- wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia albo
- wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia lub połączenia.
Stawka PCC wynosi wówczas 0,5 proc. podstawy. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na spółce. Oznacza to, że aby przekształcenie spółki z o.o. w komandytowo-akcyjną podlegało PCC, przekształcenie powinno być klasyfikowane jako zmiana umowy spółki. Musi to prowadzić do zwiększenia majątku nowego podmiotu.
Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził w tej sytuacji, że jeśli wynikiem przekształcenia nie będzie zwiększenie majątku spółki osobowej (komandytowo-akcyjnej, komandytowej), to czynność ta nie podlega PCC.
numer interpretacji IPTPB2/436- 148/12-2/KK