Zgodnie z art. 34 ust. 2 pkt 3) ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.) dalej zwaną ustawą SDG, w opisanej w pytaniu sytuacji na pewno brak jest przesłanki do wznowienia działalności gospodarczej, gdyby przedsiębiorca chciał złożyć taki wniosek.
Przedsiębiorca po upływie maksymalnego 24-miesięcznego okresu zawieszenia podlega wykreśleniu z mocy prawa. Zgodnie z w/w przepisem przedsiębiorcę wykreśla z CEIDG – z urzędu – minister gospodarki w drodze decyzji administracyjnej.
Nie mniej jednak, nawet jeżeli zachodzą którekolwiek przesłanki do wykreślenia wpisu przedsiębiorcy z urzędu, w drodze decyzji ministra gospodarki (na podstawie tego bądź innego punktu z art. 34 ust. 2), przedsiębiorca zawsze jest osobą uprawnioną do złożenia wniosku o wykreślenie, gdyż jest właścicielem wpisu w CEIDG.
We wniosku powinien podać faktyczną datę zaprzestania prowadzenia działalności przypadającą w okresie zawieszenia. Organ gminy ma obowiązek przekształcić taki wniosek, nawet wówczas, jeżeli data ta przekracza termin 7 dni wynikający z art. 30 ust. 1 pkt 2) ustawy SDG. Termin ten należy traktować jako termin instrukcyjny. Jeżeli wniosek przedsiębiorcy nie wypełnia przesłanek niepoprawności wniosku zawartych w art. 27 ust. 2, organ gminy powinien taki wniosek przekształcić w CEIDG.
Po dokonaniu wykreślenia przedsiębiorcy z CEIDG z powodu upływu 24 miesięcy zawieszenia – obojętnie czy zostanie to dokonane w drodze decyzji ministra gospodarki, czy też na wniosek przedsiębiorcy – przedsiębiorca może ponownie dokonać nowego wpisu do CEIDG.