Jak udało się nam ustalić, Trybunał Konstytucyjny już wczoraj przesłał do Rządowego Centrum Legislacji treść wtorkowego wyroku w sprawie udzielania wolnego w zamian za święto w dniu wolnym od pracy. Publikacja tego orzeczenia w Dzienniku Ustaw nastąpi więc w ciągu najbliższych dni. Wtedy też z kodeksu pracy zniknie zakwestionowany przez Trybunał art. 130 § 2[1].
– Pracodawcy muszą jak najszybciej dostosować regulacje wewnętrzne dotyczące organizacji pracy, inaczej grożą im pozwy od pracowników – tłumaczy Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP. – Teraz przedsiębiorcy muszą wrócić do rozwiązań obowiązujących przed 1 stycznia 2011 r. Jeśli więc święto wypadnie w dzień wolny dla pracownika od pracy (ale nie w niedzielę), trzeba mu oddać jeden dzień wolnego w tygodniu.
– Trybunał nie zdecydował się na odroczenie utraty mocy obowiązującej zakwestionowanego przepisu, nie określił też w żaden inny sposób skutków czasowych orzeczenia. Konsekwencje takiego stanu rzeczy budzą wątpliwości w judykaturze. Według przeważającego poglądu, przepis uznany za niezgodny z konstytucją traci (w dniu publikacji wyroku) moc ze skutkiem wstecznym, tj. tak jakby nigdy nie istniał – mówi Patrycja Zawirska z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy. – Przyjęcie tej koncepcji może mieć poważne konsekwencje, nawet prowadzić do uznania, że pracownicy, którzy nie otrzymali dodatkowego wolnego za święto przypadające w rozkładowy dzień wolny od pracy, nabędą roszczenie o wynagrodzenie z tytułu pracy nadliczbowej.
W takim przypadku wątpliwości rozstrzygną dopiero sądy pracy.
Pracownicy będą mogli także żądać odszkodowania za nierówne traktowanie, pod warunkiem jednak, że pracodawca jednym pracownikom w zamian za święto przypadające w ciągu tygodnia wyznaczał dodatkową pracę w sobotę, a innym nie. Jeśli pracownicy zdecydują się na złożenie pozwu o odszkodowanie, muszą pamiętać o konieczności wskazania kryterium dyskryminacji (określonego w art. 18[3a]§ 1 kodeksu pracy, np. płeć, wiek, niepełnosprawność). Odszkodowanie wyniesie co najmniej minimalne wynagrodzenie, które obecnie wynosi 1500 zł.