- Otrzymałam świadectwo pracy po zmarłym mężu. Według mnie zawiera ono błędy. Czy mogę dochodzić jego sprostowania?
W konsekwencji wygaśnięcia umowy o pracę wskutek śmierci pracownika pracodawca sporządza świadectwo pracy i włącza je do akt osobowych zmarłego. Szef powinien zrobić to niezwłocznie po tym, gdy dowiedział się o zgonie pracownika.
Świadectwo włącza do akt osobowych i wydaje na wniosek członka rodziny zmarłego, a także innej osoby będącej jego spadkobiercą. Tak stanowi § 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).
Gdy wystawione przez firmę po śmierci zatrudnionego świadectwo zawiera błędy, członkowie rodziny zmarłego oraz jego spadkobiercy powinni domagać się jego sprostowania. Choć taka możliwość nie została uregulowana w przepisach, należy uznać ją za bezpośrednią konsekwencję przyznania krewnym prawa do otrzymania po śmierci pracownika jego świadectwa. Odebranie tym osobom możliwości dochodzenia odpowiedniej zmiany dokumentu w praktyce czyniłoby sztuczne uprawnienie do domagania się wydania świadectwa pracy.
W tym zakresie należy więc odpowiednio stosować art. 97 § 2
1
. Czytelniczka w ciągu siedmiu dni od otrzymania świadectwa może wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie dokumentu po zmarłym mężu. Jeśli nie zostanie on uwzględniony, przysługuje jej, w ciągu siedmiu dni od zawiadomienia o odmowie poprawienia, prawo wystąpienia z żądaniem sprostowania świadectwa do sądu pracy.