Sejm uchwalił w czwartek nową ustawę o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym na terytorium RP wbrew przepisom. Stanowi ona implementację unijnej dyrektywy, która ma pomóc w walce z nielegalną imigracją i wykorzystywaniu pracowników spoza Unii przez nieuczciwych pracodawców. Choć ustawa przewiduje bardzo poważne kary dla takich przedsiębiorców, w polskich warunkach nie będzie miała zbyt częstego zastosowania. Chodzi o to, że w związku z rozpoczętą ostatnio akcją legalizowania pobytu cudzoziemców w Polsce liczba nielegalnych pracowników z zagranicy już niedługo gwałtownie zmaleje.
Gdyby jednak po zmianach okazało się, że Państwowa Inspekcja Pracy lub Straż Graniczna przyłapie przedsiębiorcę na zatrudnianiu nielegalnego imigranta, grozi mu grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do trzech lat, jeśli praca będzie odbywała się w warunkach wyzysku.
W razie skazania przedsiębiorcy sąd będzie mógł także wykluczyć jego firmę z możliwości starania się o środki publiczne przez pięć lat
od skazania, a nawet nakazać mu zwrot środków wypłaconych w ciągu 12 miesięcy przed złamaniem przepisów.
etap legislacyjny: nowela trafi do Senatu