Kwestia  podatku  od czynności cywilnoprawnych od wniesienia aportu do spółki kapitałowej w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. niejednokrotnie budziła wątpliwości zarówno organów podatkowych, jak i sądów administracyjnych.  Dotyczyły tego, czy podwyższenie kapitału zakładowego powinno być traktowane inaczej niż wniesienie aportu.

Organy podatkowe twierdziły, iż czym innym jest podwyższenie kapitału zakładowego (czynność objęta PCC), a czym innym wniesienie aportu (czynność objęta VAT). Takie stanowisko zaprezentował również NSA w wyroku z 12 stycznia 2010 r. (sygn. II FSK 1266/08), wskazując, że zmiana umowy spółki skutkująca wniesieniem wkładu  niepieniężnego i podwyższeniem kapitału zakładowego  nie jest tożsama z czynnością wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego.

Odmienne stanowisko prezentował natomiast NSA w wyroku z 24 października 2008 r. (sygn. II FSK 1478/07), wskazując, że obowiązujący do końca 2006 r. art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o  podatku od czynności cywilnoprawnych nie dawał podstawy prawnej do oddzielania czynności zmiany umów spółki od wniesienia lub podwyższenia wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego. Pozytywnie dla podatników wypowiedział się również NSA w wyroku z 17 października 2008 r. (sygn. II FSK 997/07) oraz w wyroku z 20 marca 2009 r. (sygn. II FSK 1661/07).

Występujące rozbieżności w orzecznictwie, jak również zaprezentowane w sprawie naszego klienta argumenty spowodowały, że NSA postanowił 2 kwietnia 2012 r. (sygn. II FSK 1806/10) skierować pytanie  do poszerzonego składu NSA. Sąd w składzie siedmiu sędziów powinien rozstrzygnąć, czy przed 1 stycznia 2007 r. po wniesieniu do spółki  aportu  dochodziło do wyłączenia opodatkowania  PCC zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o  podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jeśli NSA podejmie korzystną dla podatników uchwałę, otworzy im drogę do odzyskania PCC od transakcji podwyższenia kapitału zakładowego pokrytego wkładem niepieniężnym w sytuacji, gdy wniesienie takiego wkładu było objęte zwolnieniem z  VAT.

—oprac. mpa

Autor jest doradcą podatkowym, radcą prawnym w kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy