Polska Agencje Rozwoju Przedsiębiorczości szykuje się do ogłoszenia zupełnie nowego konkursu dla chętnych na dotacje z programu „Innowacyjna gospodarka”. Konkurs nie będzie się odwoływał do żadnego ze znanych już z tego programu działań. Chodzi o produkt kryjący się pod nazwą „wsparcie na wdrożenie wynalazku w działalności gospodarczej”.
Pierwszy konkurs będzie miał charakter pilotażowy, co wcale nie oznacza, że wartość środków na niego przeznaczonych będzie symboliczna. W tej chwili mówi się o blisko 200 mln euro.
Konkurs zostanie ogłoszony po wejściu w życie nowego rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach programu „Innowacyjna gospodarka” (ma zastąpić obecne rozporządzenie o takim samym tytule). Jednak już teraz można się zapoznać z jego projektem na stronie internetowej resortu rozwoju: www.mrr.gov.pl i przygotować do ubiegania o dotacje.
Tylko dla MSP
Jakie są założenia tego programu? Przede wszystkim wsparcie ma być kierowane wyłącznie do firm z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz współfinansować pierwsze wdrożenie wynalazku w ich działalności gospodarczej.
Ustawa o własności przemysłowej
Zgodnie z art. 25 wynalazek uważa się za nowy, jeśli nie jest on częścią stanu techniki. Przez stan techniki rozumie się wszystko to, co przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania patentu, zostało udostępnione do wiadomości powszechnej w formie pisemnego lub ustnego opisu, przez stosowanie, wystawienie lub ujawnienie w inny sposób.
Za stanowiące część stanu techniki uważa się również informacje zawarte w zgłoszeniach wynalazków lub wzorów użytkowych, korzystających z wcześniejszego pierwszeństwa, nieudostępnione do wiadomości powszechnej, pod warunkiem ich ogłoszenia w sposób określony w ustawie.
Powyższe ustalenia nie wyłączają możliwości udzielenia patentu na wynalazek dotyczący nowego zastosowania substancji stanowiącej część stanu techniki lub użycia takiej substancji do uzyskania wytworu mającego nowe zastosowanie.
Z kolei w myśl art. 27 wynalazek uważany jest za nadający się do przemysłowego stosowania, jeżeli według niego może być uzyskiwany wytwór lub wykorzystywany sposób, w rozumieniu technicznym, w jakiejkolwiek działalności przemysłowej, nie wykluczając rolnictwa.Art. 47 mówi zaś o tym, że Urząd Patentowy sporządza dla każdego zgłoszenia wynalazku podlegającego ogłoszeniu sprawozdanie o stanie techniki, obejmujące wykaz publikacji, które będą brane pod uwagę przy ocenie zgłoszonego wynalazku.
Niezwłocznie po sporządzeniu takiego sprawozdania Urząd Patentowy przekazuje je zgłaszającemu.
Wynalazku, który został zgłoszony w celu uzyskania patentu lub na który już uzyskano patent. Dlatego pomoc będą mogli otrzymać tylko ci przedsiębiorcy, którzy spełnią łącznie następujące warunki:
• przedstawią dokument patentowy lub dowód dokonania zgłoszenia w celu uzyskania patentu i kopię sprawozdania o stanie techniki sporządzonego na podstawie art. 47 ustawy – Prawo własności przemysłowej >patrz ramka albo równoważny dokument w przypadku zagranicznej procedury uzyskiwania patentu, uprawdopodobniający spełnienie kryteriów nowości i przydatności do przemysłowego stosowania (art. 25 i 27 ustawy – Prawo własności przemysłowej),
• przedstawią dowód prawa do wyłącznego korzystania z wynalazku w sytuacji, gdy sami nie są twórcami wynalazku lub nie są uprawnieni do uzyskania patentu,
• dokonają inwestycji bezpośrednio związanej i niezbędnej do pierwszego wdrożenia wynalazku w działalności gospodarczej,
• zobowiążą się do utrzymania trwałości projektu oraz zapewnią finansowanie projektu (w części nie objętej pomocą).
Wartość projektu
Zakładana w projekcie rozporządzenia intensywność wsparcia (udział dotacji w kosztach projektu) to 50 proc. Jednocześnie jednorazowa dotacja (dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt) nie będzie mogła przekroczyć 20 mln zł. Program ten ma finansować projekty o stosunkowo dużej wartości.
Dlatego ustalona została minimalna wartość kosztów kwalifikowanych na poziomie 4 mln zł. Tym samym inwestycje o mniejszej wartości nie będą mogły startować w konkursie. Z kolei całkowita wartość projektu nie może przekroczyć równowartości 50 mln euro.
A jakie wydatki wolno będzie uwzględnić w budżecie? Zgodnie z projektem do wydatków kwalifikowanych zalicza się te poniesione na:
• pokrycie kosztów przeniesienia własności gruntu lub użytkowania wieczystego (grunt musi być niezbędny do realizacji projektu) do wysokości 10 proc. całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu,
• pokrycie kosztów przeniesienia prawa własności budynku lub budowli,
• zakup środków trwałych lub ich wytworzenie,
• prace budowlane i zakup materiałów budowlanych,
• zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz nieopatentowanej wiedzy technicznej (wartości te muszą spełniać pewne warunki; np. mogą być wykorzystywane wyłącznie na cele projektu objętego wsparciem, będą podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami o rachunkowości, zostaną nabyte na warunkach rynkowych od osób trzecich, kupujący nie może sprawować kontroli nad sprzedającym),
• pokrycie kosztów związanych z leasingiem budynków, gruntów, maszyn lub urządzeń albo wartości niematerialnych i prawnych bądź ich dzierżawą,
• zakup usług doradczych związanych z inwestycją,
• wykonanie tłumaczenia przysięgłego na język polski dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o dofinansowanie,
• ustanowienie lub utrzymanie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o udzielenie wsparcia,
• pokrycie kosztów związanych z otwarciem i prowadzeniem przez przedsiębiorcę odrębnego rachunku bankowego lub subkonta przeznaczonego do obsługi projektu lub płatności zaliczkowych.
W rękach Agencji
Za realizację nowego rodzaju pomocy będzie odpowiadać Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Zatem to ona ogłosi konkurs, będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie i zajmie się ich oceną.
Ze względu na pilotażowy charakter pierwszego naboru (ma być ogłoszony jeszcze w tym kwartale) przedsiębiorcy będą mieli aż trzy miesiące na opracowanie aplikacji i ich złożenie, tak aby wszyscy zainteresowani zdążyli się zapoznać z nowym programem i przygotować właściwy projekt. Informacji o naborze należy szukać na stronie www.parp.gov.pl.
Wielkość MSP
Firma może zostać zaliczona do kategorii małych i średnich przedsiębiorstw, jeżeli zatrudnia mniej niż 250 pracowników, a jej roczny obrót (przychody ze sprzedaży towarów i usług) nie przekracza równowartości 50 mln euro i/lub roczny bilans (suma aktywów) nie przekracza 43 mln euro.