Jak wyjaśnia Ministerstwo Środowiska (w opinii nr DP-024-60/30985/11/EN), przedsiębiorca malujący np. poziome znaki na drogach emituje do powietrza w sposób niezorganizowany różne substancje.
Zgodnie z art. 3 pkt 20 lit. a ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. z 2008 r. nr 25, poz. 150 ze zm.) jest podmiotem korzystającym ze środowiska.
Kto musi obliczyć
Do składania sprawozdań są zobowiązane następujące podmioty:
- przedsiębiorca (osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną
– wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą; wspólnik spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez niego działalności gospodarczej),
- jednostka organizacyjna niebędąca przedsiębiorcą,
- osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą (w tym rolnik indywidualny), ale opłaty ponosi wyłącznie w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia (chodzi o pozwolenie zintegrowane, pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, pozwolenie wodnoprawne na pobór wód).
Jakie ułatwienia
Przedsiębiorcy rozliczający się w kilku województwach mogą skorzystać z systemu EkoPłatnik.
Służy on do sporządzenia przez podmiot korzystający ze środowiska wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Pozwala i ułatwia wywiązać się z obowiązku sprawozdawczego w zakresie opłat za korzystanie ze środowiska.
System umożliwia:
- wyliczenie wysokości należnych opłat na podstawie wprowadzonych do systemu danych,
- wypełnienie wymaganych wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnej opłaty,
- wydruk gotowych wykazów w celu przekazania ich do właściwego urzędu marszałkowskiego i do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska
Urząd marszałkowski woj. pomorskiego wyjaśnia, że dzięki zastosowanej technologii obliczenia wykonywane są „w locie”, a ich wynik prezentowany jest na bieżąco, bez konieczności odświeżania strony przeglądarek.
Niestety, rozporządzenie w sprawie wzorów wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat nie pozostawia złudzeń.
Wyraźnie mówi, że sprawozdania prowadzi się w formie pisemnej, w układzie tabelarycznym, i w takiej właśnie formie mają być one przedłożone marszałkowi i wojewódzkiemu inspektorowi. Jednak jeżeli podmiot korzystający ze środowiska ma taką możliwość, powinien przedłożyć wykazy także w formie elektronicznej na informatycznych nośnikach danych.
– Z systemu Ekopłatnk można obecnie skorzystać w pięciu urzędach marszałkowskich – mówi Laura Kalbrum z opolskiej firmy Atmoterm SA, która przygotowała system. –
Trwają też prace nad zainstalowaniem systemu na stronie łódzkiego urzędu.
Tym samym podmiot korzystający w ten sposób ze środowiska nie musi uiszczać podwyższonych opłat za brak pozwolenia. Musiałby je wnosić wówczas, gdyby pozwolenie było obowiązkowe. Sporo kłopotów sprawia zazwyczaj ustalenie wysokości opłaty. Przedsiębiorca musi samodzielnie ją wyliczyć albo zlecić wyspecjalizowanej firmie. Zlecenie jest łatwiejsze, ale cena takiej usługi może się okazać wyższa od samej opłaty.
Sposobem na wyliczenie kwoty we własnym zakresie jest posłużenie się składem farby, który podawany jest na opakowaniu. Powinna się tam znaleźć procentowa zawartość substancji lotnych (np. ksylen, toluen). Ze względu na ich charakter należy przyjąć, że w całości dostały się do powietrza.
Przedsiębiorca musi ustalić, ile takich substancji zużył, i przemnożyć to przez stawki dla poszczególnych związków chemicznych, które podane są w obwieszczeniu ministra środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2011. Dokonując obliczeń, trzeba postępować też zgodnie z rozporządzeniem w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. I w tym wypadku dla ułatwienia warto posłużyć się kalkulatorem. -