W świetle najnowszego orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego podatnicy mają duże szanse na odzyskanie oprocentowania od nadpłat VAT związanego z zakupem samochodów i paliwa po wyroku w sprawie Magoora.

W sprawie, w której NSA potwierdził korzystne dla podatników stanowisko, spółka wystąpiła o zwrot nadpłaty wraz z oprocentowaniem. W pierwotnych deklaracjach w niektórych okresach wykazała zobowiązanie podatkowe, a w niektórych kwotę nadwyżki podatku do zwrotu, tj. podwyższoną przez VAT od samochodów i paliwa. Organy podatkowe odmówiły zwrotu oprocentowania za okresy, w których występował podatek do zwrotu. Uznały, że został on dokonany w odpowiednim terminie, licząc od dnia złożenia skorygowanych deklaracji będących załącznikiem do złożonego wniosku.

Sąd I instancji przyznał jednak spółce prawo do uzyskania oprocentowania również za okres przed złożeniem skorygowanej deklaracji.

Ostatecznie fiskus przegrał także przed NSA. Sąd kasacyjny uznał, że nadpłata i zwrot podatku to całkiem odrębne instytucje prawne. Powołując się na konstytucyjne zasady demokratycznego państwa prawa oraz zasadę równości, potwierdził przy tym istnienie luki w prawie. Uznał bowiem, że podatnik, w związku z brakiem oprocentowania za okresy, w których wykazana została nadwyżka podatku naliczonego, doznał ewidentnego uszczerbku majątkowego, którego naprawy przepisy podatkowe nie przewidują. Możliwość dochodzenia odszkodowania na drodze cywilnej NSA uznał za niewystarczającą. Skład orzekający zdecydował o możliwości usunięcia luki w prawie w drodze analogii na korzyść podatnika. Tym samym NSA potwierdził swoje dotychczasowe stanowisko, iż państwo członkowskie nie może osiągać korzyści kosztem podatników w wyniku niedostosowania ustawodawstwa krajowego do przepisów wspólnotowych wymagających implementacji.

Tezy zawarte w orzeczeniu NSA będzie można wykorzystać nie tylko w sporach dotyczących samochodów, ale także wszystkich sytuacji, w których polski ustawodawca ogranicza prawo do odliczenia, naruszając w ten sposób przepisy wspólnotowe.

—oprac. olat

Autor jest doradcą podatkowym, partnerem w kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy

Zobacz » Dobra Firma » Podatki i księgi » Samochód i podróże » Samochód » VAT od auta » Odliczenie VAT od samochodu, motocykla, paliwa