Inspekcja Pracy odnotowała, że w 2010 r. uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy na placu budowy doznały 743 osoby. Taki wynik potwierdza, że praca na budowie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zajęć.

– Wypadki w budownictwie najczęściej są skutkiem całkowitego braku kontroli pracownika nad swoim ciałem lub przedmiotem czy urządzeniem, z którego korzysta. Są to różnego rodzaju upadki, m.in. z wysokości. W 2008 r. stanowiły one 46 proc. wszystkich wypadków  na budowach, a w 2010 r. – 39 proc. – podkreśla Grzegorz Łyjak, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli w Głównym Inspektoracie Pracy.

Pocieszające jest to, że maleje liczba upadków. Jest to efekt prowadzonej w mediach od kilku miesięcy kampanii informującej o bezpiecznej pracy na wysokości.

PIP stwierdziła, że w ubiegłym roku na budowach zginęło 165 osób, w 2009 r. ofiar śmiertelnych było 170.

Z analiz inspekcji wynika, że najbardziej narażeni na wypadek są pracownicy mający krótki staż. Mianowicie około 10 proc. poszkodowanych śmiertelnie i ciężko ulega wypadkowi w pierwszym roku pracy.

Niemal połowa wypadków śmiertelnych wśród pracowników ze stażem krótszym niż rok zdarzyła się w pierwszych siedmiu dniach po zatrudnieniu. Co ciekawe, dużą, bo 9-proc., grupę ofiar stanowią pracownicy ze stażem dziewięciu lat. W tych wypadkach główną przyczyną jest rutyna.

Najmniej niebezpiecznych zdarzeń dotyczyło pracowników z najwyższymi kwalifikacjami.

O bezpieczeństwo nie dbają szczególnie przedsiębiorcy zatrudniający do dziewięciu pracowników. U nich wydarzyła się prawie połowa wypadków. Najbardziej zaś dbają o BHP firmy zatrudniające powyżej 250 osób. Tam odnotowano około 7 proc. wypadków.

Duże inwestycje budowlane prowadzone w związku z Euro 2012 były kontrolowane także przez PIP. W ubiegłym roku inspektorzy nadzorowali 75 budów, na których przeprowadzili 175 kontroli oraz 245 wizytacji. W ciągu czterech miesięcy tego roku odbyli 87 kontroli u 84 pracodawców.

Do końca kwietnia inspektorzy wydali 444 decyzje, w tym 309 ustnych wykonanych w trakcie kontroli. W tej liczbie 43 decyzje wstrzymywały prace stwarzające bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia wykonujących je pracowników.

Czytaj również:

Nie zgłaszają wypadków

Zobacz serwis:

BHP » Wypadki w pracy