Z całą pewnością złą wróżbą stały się doniesienia o chęci renegocjowania umowy Rzeczypospolitej Polskiej z Cyprem, którego korzystny system podatkowy pomógł wielu przedsiębiorcom zbudować efektywną strukturę kapitałową, dzięki której oszczędzali na kwocie podatku.
Fiskus chce ograniczyć korzyści z cypryjskich rozwiązań prawnych
Gdyby polski fiskus przeforsował swoje pomysły, czy byłoby jakieś miejsce, które zastąpiłoby Cypr? Warto się przyjrzeć w tym kontekście rozwiązaniom przyjętym przez sąsiadów z Malty.
Przedsiębiorców, głównie finansistów, przywiódł na Maltę kuszący system podatkowy i prawny, który tak samo jak na Cyprze pozwala na efektywne zarządzanie własnym zyskiem.
Doskonałym pomysłem na oszczędność podatkową mogą być regulacje związane z opodatkowaniem spółek wypłacających na Malcie dywidendy tamtejszym nierezydentom. Maltańska spółka (International Trading Company) jest co do zasady opodatkowana podatkiem w wysokości 35 proc. Taka stawka wydaje się bardzo wysoka, ale nie dla udziałowca, który jest maltańskim nierezydentem. Zapłacony przez spółkę podatek może być uwzględniony przez jej wspólnika w momencie otrzymania dywidendy w dokonywanym przez niego rozliczeniu podatkowym. Następnie ten sam udziałowiec będzie uprawniony do starania się o zwrot różnicy między obiema faktycznie zapłaconymi składkami podatkowymi, co w konsekwencji efektywnie zmniejszy uiszczony podatek.
Alternatywną możliwością skorzystania ze scenariusza optymalizacji podatkowej jest wyłączenie z opodatkowania dochodów spółki pochodzących z kapitałów/dywidend. Takie rozwiązanie wyklucza zwrot, ale dla niektórych podatników z całą pewnością jest korzystniejsze.
Co ponadto może zachęcić przedsiębiorcę? Artykuł 23 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Maltę pozwoli na skorzystanie z tzw. metody kredytu podatkowego dla każdego rodzaju podatków od zysku firm, który jest pobierany w drugim umawiającym się państwie. Ponadto zdecydowano się na kredytowanie jednolitą stawką dla podatków zagranicznych (Flat Rate Foreign Tax System), nawet jeśli nie jest możliwe udowodnienie pobrania podatku u źródła w danym państwie.
Co, jeśli poniesiemy stratę? Tu znów czeka miła niespodzianka, ponieważ gdyby przedsiębiorca w danym roku podatkowym osiągnął stratę podatkową, zachowuje możliwość rozliczenia jej przez nieograniczony czas.
Malta dba także o firmy prowadzące działalność w strategicznych dla niej sektorach gospodarki, jak elektronika, ekologia, biotechnologia. Przedsiębiorcom działającym w tych branżach niezależnie od opisanych rozwiązań obniża się stawkę podatku do 5 proc. bądź 10 proc.
Pomyśleć można również o uldze na dochody reinwestowane w określone kategorie projektów realizowanych na Malcie. Stawka opodatkowania takich dochodów zmniejsza się aż o 19,25 proc.
Fiskus powinien zdawać sobie sprawę, że w dobie globalnej gospodarki skuteczność ataku na swobody podatkowe oferowane przez suwerenne państwa jest mało realna (Cypr i Malta nie mają interesu, by pogarszać swoją atrakcyjność podatkową). Gdyby spełnił się czarny scenariusz i zabrano przedsiębiorcom Cypr i Maltę, na pewno znajdą inny raj dla swoich pieniędzy.
Przeczytaj także artykuły:
Czytaj także w serwisach:
» Dobra Firma » Podatki i księgi » Za granicą » Raje podatkowe
» Dobra Firma » Firma » Firma za granicą » Cypr
» Dobra Firma » Firma » Firma za granicą » Malta