Na bezrobotnym skierowanym na staż ciążą obowiązki względem pracodawcy – organizatora. Ma on przede wszystkim przestrzegać ustalonego przez firmę rozkładu czasu pracy. Zobowiązany jest też do podpisywania listy obecności, która w ciągu pięciu dni po zakończeniu każdego miesiąca przekazywana jest przez organizatora staroście.

Warto wskazać, że firma ma obowiązek niezwłocznego poinformowania starosty o każdym dniu nieusprawiedliwionej nieobecności takiego stażysty.

Ponadto bezrobotny powinien sumiennie i starannie wykonywać zadania objęte programem stażu, z którym to programem organizator zapoznaje go, zanim ten rozpocznie wykonywanie obowiązków.

Należy pamiętać, że organizator wystawia opinię o bezrobotnym zawierającą informacje o zadaniach zrealizowanych przez niego i praktycznych umiejętnościach pozyskanych w trakcie stażu. Opinia ta przekazywana jest bezrobotnemu, który następnie ma złożyć ją u starosty. Po zapoznaniu się z nią starosta zwraca ją zainteresowanemu.

Wraz z opinią bezrobotny ma obowiązek przedstawić staroście sporządzone przez siebie sprawozdanie z przebiegu stażu zawierające informacje o wykonywanych zadaniach oraz uzyskanych kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych.

Organizator wyznacza bezrobotnemu opiekuna, którego zadaniem jest wspieranie go w wykonywaniu powierzonych mu zadań, a także udzielanie wskazówek i pomocy w tym zakresie. Stażysta jest zobowiązany do stosowania się do poleceń organizatora i opiekuna, jeżeli nie są one sprzeczne z prawem. Opiekun potwierdza własnoręcznym podpisem prawdziwość informacji zawartych w sporządzonym przez bezrobotnego sprawozdaniu.

W związku z tym, że organizator czy opiekun zapoznaje stażystę z informacjami dotyczącymi zakładu pracy, a część z tych informacji może mieć charakter poufny, osoba ta jest zobowiązana do zachowania tajemnicy służbowej.

Stażysta powinien także przestrzegać przepisów i zasad obowiązujących w danej firmie, zwłaszcza zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także regulaminu pracy.

Jak widać, obowiązki bezrobotnego stażysty są dosyć szerokie, a co dostaje on w zamian? Przede wszystkim możliwość zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności, które w przyszłości mogą ułatwić mu znalezienie pracy.

—oprac. zal

Autorka jest radcą prawnym z kancelarii Primum Legis

Czytaj też:

Starosta pomoże zaoszczędzić na zatrudnieniu

Staż bezrobotnego

Firmy celowo nie zatrudniają stażystów

Więcej w serwisie:

Kadry i płace

»

Bezrobotny i stażysta w firmie