Resort pracy przygotował nowy projekt rozporządzenia w sprawie wysokości oraz ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej. Podstawową zmianą jest podniesienie diety z 23 do 30 zł. To pierwsza korekta tego świadczenia od 2007 r. W prywatnych firmach nie będą mogły obowiązywać niższe stawki niż te z rozporządzenia.

Określono sposób zmniejszenia należnej diety w sytuacji, gdy pracownik w czasie wyjazdu służbowego miał zagwarantowane bezpłatne posiłki.

Dieta będzie obcinana w zależności od tego, który posiłek w delegacji był darmowy. Jeśli będzie to kolacja czy śniadanie, dieta zostanie pomniejszona o 25 proc. Jeżeli delegowany będzie miał gratisowy obiad, firma wypłaci tylko połowę diety. Takie zasady obowiązują policjantów i żołnierzy.

– Wreszcie przepisy dostosuje się do rzeczywistości. Słusznie pracodawcę zwalnia się z nieuzasadnionych wydatków, np. na zbyt kosztowne noclegi i fundowane posiłki – uważa Witold Polkowski, ekspert Pracodawcy RP.

Oszczędnościami ma zaowocować wprowadzenie limitów noclegowych – uważa resort pracy. Chodzi o wyszukiwanie tańszych ofert noclegowych. Nie ma jednak ryzyka, że pracownik będzie szukał schronienia np. w noclegowni. Zwrot kosztów noclegu będzie następował w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety, czyli do 600 zł.

Projekt przewiduje zwrot wydatków np. na przejazdy autostradą, parkingi, przewóz bagażu itp.

Możliwy będzie zwrot kosztów przejazdu w razie zagubienia, zniszczenia biletów czy rachunków. W takiej sytuacji wystarczy oświadczenie delegowanego.

Wzrosną także kwoty diet za podróże zagraniczne. Zmienią się też zagraniczne limity hotelowe, np. w Niemczech z 42 do 49 euro.

Etap legislacyjny:

- do konsultacji społecznych

Przepisy: Co się zmieni w  podróżach służbowych

Tak jest

- Darmowe posiłki obniżają tylko dietę za zagraniczny wyjazd

- Brak możliwości zwrotu za parking strzeżony czy przejazd autostradą

- Brak zwrotu za przejazd, gdy nie ma biletu lub rachunku

- Brak limitu na wydatki na hotel w kraju

- Brak zasad, po jakim kursie wypłacić zaliczkę na zagraniczny wyjazd

Tak będzie

- Darmowy posiłek w krajowej delegacji obniży dietę

- Firma zwróci za parking i autostradę, gdy będzie to udokumentowane

- Ustalona cena przejazdu na wskazany środek transportu

- Limit noclegowy w wysokości 20 razy dieta

- Określono, po jakim kursie przeliczać zaliczkę w walucie obcej

Zobacz serwisy:

Podróże służbowe » Podróże i ryczałty pracownika

Kadry i płace » Podróże służbowe i ryczałty samochodowe