Stosujący się do tego art. 210 § 1 kodeksu spółek handlowych odnosi się zarówno do umów o pracę, jak i innych kontraktów zawieranych przez spółkę z jej członkami zarządu. Naruszenie tego przepisu i przyjęcie umowy wbrew wyrażonym w niej regułom reprezentacji oznacza bezwzględną nieważność tak zawartego angażu.
W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością organem uprawnionym zarówno w sprawach sądowych, jak i pozasądowych jest jej zarząd (art. 201 § 1 i art. 204 k.s.h.). Zasada ta nie działa, gdy spółka zawiera umowy (w tym o pracę) z członkiem zarządu.
Normujący to art. 210 § 1 k.s.h. ma na celu wyeliminowanie możliwej kolizji między interesem spółki a interesem zarządu lub poszczególnych jego członków. Przepis ten nakazuje, aby przy zawieraniu umowy z członkiem zarządu spółkę reprezentowała rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.
Zawarcie angażu z członkiem zarządu z naruszeniem art. 210 § 1 k.s.h. będzie skutkować, na podstawie art. 58 k.c., bezwzględną nieważnością tak przyjętej umowy. W takim wypadku nawet wykonywanie pracy przez członka zarządu, zgłoszenie go do ZUS czy wypłata wynagrodzenia nie spowodują konwalidowania nieważnego kontraktu.
Gdy w spółce z o.o. nie powołano rady nadzorczej (a nie ma takiego wymogu), przy zawieraniu umowy o pracę z członkiem zarządu będzie ją mógł reprezentować wyłącznie pełnomocnik powołany uchwałą wspólników.
Powstaje zatem pytanie, czy tym powołanym do zawarcia przez spółkę z o.o. angażu z członkiem zarządu może być inny jego przedstawiciel? Orzecznictwo sądów jest w tym zakresie jednolite.
Zarówno Sąd Najwyższy, jak i Naczelny Sąd Administracyjny wielokrotnie dopuściły udzielenie w takim wypadku pełnomocnictwa również członkowi zarządu.
Skoro art. 210 § 1 k.s.h. nie określa, kto może być pełnomocnikiem spółki, to swobodę wyboru pozostawia zgromadzeniu wspólników. Gdyby ustawodawca chciał wyłączyć z grona pełnomocników członków zarządu, wyraźnie wskazałby to w przepisie (jak przy wyłączeniu członka zarządu z reprezentowania wspólnika na zgromadzeniu wspólników – art. 243 § 3 k.s.h.).
Angaż z członkiem zarządu zawarty w imieniu spółki przez pełnomocnika powołanego uchwałą wspólników, którym jest inny członek zarządu, będzie uznany za prawnie skuteczny, nienaruszający art. 210 § 1 k.s.h., art. 58 § 1 k.c. oraz kodeksu pracy (zob. uzasadnienie postanowienia SN z 7 kwietnia 2010, II UZP 5/10).
Autor jest aplikantem adwokackim w kancelarii „Barylski T., Olszewski A., Brzozowski A. Kancelaria Prawnicza” spółka komandytowa
Czytaj też:
Zobacz więcej:
» Kadry i płace » Menedżer w firmie
» Firma » Spółki » Zarząd spółki