Przedsiębiorca, który przerwał prowadzenie działalności gospodarczej, jest w tym czasie zwolniony z podatków dochodowych,VAT i składek ubezpieczeniowych. Nadal jednak musi płacić daninę od należących do niego gruntów, budynków i budowli według najwyższych stawek przewidzianych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. To niewątpliwy brak spójności w systemie podatkowym.

Przypomnijmy, że podatek od nieruchomości jest podatkiem majątkowym, a nie dochodowym, więc postulat zawieszenia jego poboru może budzić wątpliwości. Warto jednak rozważyć obniżenie stawek dla osób, które decydują się na zawieszenie działalności.

Stanowisko rządu w tej kwestii jest jasne. W odpowiedzi na pytanie poselskie nr 20322 resort finansów stwierdził, że nie przewiduje wprowadzenia rozwiązań o charakterze systemowym, co oznacza, że podatek od nieruchomości w pełnej wysokości powinien być pobierany bez względu na zawieszenie działalności.

Pomysł zmian w tym zakresie przedstawiło Ministerstwo Gospodarki w projekcie dotyczącym usuwania barier administracyjnych. Obecnie jednak niestety brakuje takiego rozwiązania (co przyznało MG również w interpelacji poselskiej z tego roku – nr 20459). Resorty jednogłośnie potwierdzają, iż nie ma planów zmian w tym zakresie.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów wskazało, że podatek od nieruchomości stanowi dochód gmin i wszelkie preferencje pozostają w ich gestii. Należy zgodzić się ze stanowiskiem, iż rada gminy może wprowadzić w drodze uchwały preferencje dla firm w okresie zawieszenia wykonywania działalności, wykorzystując swobodę, jaką daje im ustawa o podatkach i opłatach lokalnych w obecnym brzmieniu. W praktyce jednak gminy nie stosują tego rozwiązania w obawie o utratę wpływów. Warto zaznaczyć, iż w takich przypadkach przedsiębiorca przerywający działalność musiałby jedynie złożyć odpowiedni wniosek, by płacić mniej.

Takie działanie byłoby korzystne dla obu stron. Gminy straciłyby bowiem na tym raczej niewiele, a w zamian zyskałyby wizerunek przyjaznych dla prowadzenia działalności gospodarczej, co  mogłoby działać zachęcająco  na innych podatników.

Autor jest doradcą podatkowym, menedżerem w Alma Consulting Group

Zobacz więcej:

» Podatki i księgi » Likwidacja i zawieszenie działalności gospodarczej » Zawieszenie działalności

» Podatki i księgi » Nieruchomości » Podatek od nieruchomości