Prawo pracy nie ogranicza ilości etatów, na których można zatrudnić jedną osobę.
Oznacza to, że dopuszczalne jest podjęcie i kontynuowanie zatrudnienia u dwóch lub więcej pracodawców w tym samym czasie. Nawiązanie stosunku pracy wymaga, w myśl z art. 11 kodeksu pracy, zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Z zasady tej, zwanej dobrowolnością pracy, wynika, że stosunek pracy nawiązuje się każdorazowo, gdy jest to następstwem zgodnego oświadczenia woli jego stron.
Ponadto art. 154
1
k.p. dopuszcza, że podwładny może jednocześnie pozostawać w dwóch lub więcej stosunkach pracy. Z oczywistych względów przeszkodą w pracy dla kilku szefów jednocześnie może być czas poświęcony obowiązkom wynikającym z różnych etatów. Jeżeli jednak zatrudniony jest w stanie pogodzić je ze sobą, nie ma prawnych przeszkód, aby to robił.
Co do zasady pracownik w okresie wymówienia zobowiązany jest świadczyć pracę na rzecz swojego szefa. Ten ma prawo go jednak zwolnić z tej konieczności. Wówczas nie ma ograniczeń czasowych i zatrudniony może podjąć aktywność zawodową w innym miejscu. Prawo pracy nie zabrania nawiązania innego stosunku pracy również w takim okresie.
Zgodnie z art. 152 k.p. pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. W zamyśle powinien go spożytkować na odpoczynek i regenerację sił. Kodeks nie reguluje jednak ściśle sposobu wykorzystania tego urlopu. Dlatego czas ten pracownik może przeznaczyć zgodnie ze swoimi potrzebami i chęciami.
Nie ma więc przeszkód, aby znajdujący się na urlopie wypoczynkowym i w okresie wymówienia wykonywał pracę w innym zakładzie. Pracownik czytelniczki ma swobodę podjęcia zajęcia w kolejnym miejscu.
Autorka jest aplikantką radcowską w Kancelarii Prawniczej Głowacki i Wspólnicy sp.k.
Czytaj:
Zobacz:
»
»
»
» Zwolnienia od pracy » Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy