Pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu. Pracodawca zmierzył alkomatem promile w wydychanym powietrzu. Pracownik miał 3,2. Zwalniamy go dyscyplinarnie i chcemy mieć jakiś dokument z tego zdarzenia. Czy należy sporządzić pismo lub notatkę służbową?

Pracodawca nie musi dokumentować wszystkich zdarzeń dotyczących pracownika. W opisanej sytuacji wskazane byłoby jednak sporządzić notatkę o nietrzeźwości pracownika.

Stawianie się w pracy w takim stanie kwalifikuje się jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. W razie rozwiązania angażu przez szefa pracownik ma prawo odwołać się do sądu, jeśli uważa, że nastąpiło to z naruszeniem przepisów.

Przy rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 kodeksu pracy pracodawca musi podać przyczyny swojej decyzji.

Podwładny może je kwestionować. Dlatego dokumentacja zdarzeń, które świadczyły o ciężkim naruszeniu obowiązków przez pracownika, a w szczególności tych zdarzeń, które skłoniły szefa do rozwiązania z nim angażu, może być pomocna jako dowód w ewentualnym sporze.

Czytelniczka powinna sporządzić notatkę czy protokół, który będzie dokumentował okoliczności,

w jakich ustalono, że pracownik jest pod wpływem alkoholu, przebieg jego badania alkomatem, jego wynik oraz personalia osób uczestniczących w pomiarze.

Powinny one podpisać taki dokument (oczywiście jeżeli pracownik jest pod takim wpływem alkoholu, jak w opisie, bezcelowe będzie żądanie od niego podpisu). Natomiast podpis od pozostałych osób przyda się na wypadek ewentualnego procesu, w którym będą mogły zeznawać w charakterze świadków.

Autorka jest doktorem nauk społecznych, prawnikiem,WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

Czytaj więcej w artykułach:

 

O natychmiastowym zwolnieniu bez wypowiedzenia z winy pracownika w trybie art. 52 kodeksu pracy więcej w serwisie:

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia » Zwolnienie dyscyplinarne