Czy przy przejęciu pracowników na podstawie art. 23
1
trzeba wysłać ich ponownie na badania lekarskie, skoro mają jeszcze aktualne z firmy, która przekazuje załogę? Czy ponownie należy ich przeszkolić w zakresie bhp i wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?
– pyta czytelnik.
Przejęcie pracowników w trybie art. 23
1
k.p. oparte jest na automatyzmie prawnym. Polega on na tym, że podmiot przejmujący staje się nowym pracodawcą. Stosunek pracy jest kontynuowany, a zatem nie trzeba wydawać świadectwa pracy.
Stary pracodawca przekazuje akta osobowe nowemu. Nie ma też potrzeby wypłacania przejmowanym ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Zgodnie bowiem z art. 171 k.p. pracownik ma do niego prawo wyłącznie wtedy, gdy nie wykorzysta przysługujących wakacji w całości lub części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W tym wypadku stosunek pracy się nie rozwiązuje .
Ponieważ przejęcie podwładnych powoduje, że pracę – co do zasady – kontynuują oni na tym samym stanowisku, nie ma też wymogu przeprowadzania badań i szkoleń, jeżeli nadal są one aktualne.
Zważywszy jednak na obowiązek szefa każdorazowego weryfikowania stanu zdrowia oraz edukowania w zakresie bhp, gdy zmieniają się warunki lub charakter wykonywanej pracy i jeśli przejęcie powodowało takie zmiany, badanie czy szkolenia bhp mogą okazać się konieczne.
Autor jest ekspertem prawa pracy, współpracuje z Kancelarią Adwokacko-Radcowską Gujski Zdebiak
Czytaj więcej: przejęcia pracowników