Tak wynika z [link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2010/254/poz.1704.htm]nowelizacji rozporządzenia w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie[/link].
[srodtytul]Mniej obowiązków sprawozdawczych [/srodtytul]
Nowela dodała do rozporządzenia przepis zdejmujący z mikro- i małych przedsiębiorstw obowiązek składania do PFRON sprawozdań o sytuacji ekonomicznej za trzy ostatnie lata obrotowe, sporządzanych zgodnie z przepisami o rachunkowości. Te nowe zasady obowiązują od 14 stycznia. Oznacza to, że fundusz nie będzie mógł do tych przedsiębiorców zastosować tzw. wzoru Altmana. Ta bardzo kontrowersyjna i kwestionowana przez pracodawców osób niepełnosprawnych metoda służyła funduszowi do oceny kondycji finansowej spółki. W myśl przepisów pomocy państwa nie może bowiem otrzymywać podmiot zagrożony upadłością.
– Szacuję, że na tej zmianie skorzysta co najmniej kilka tysięcy firm zatrudniających niepełnosprawnych, otrzymujących teraz dofinansowania z PFRON – mówi Szczepan Wroński, prawnik z centrum szkoleniowo-doradczego Ekspert.
Zgodnie z art. 2 załącznika I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 za mikroprzedsiębiorstwo należy uznawać podmiot zatrudniający mniej niż dziesięcioro pracowników, którego roczny obrót lub bilans nie przekracza 2 mln euro. Małe przedsiębiorstwa uwolnione od obowiązku wysyłania do PFRON takich informacji to podmioty zatrudniające mniej niż 50 pracowników, których roczny obrót lub bilans nie przekracza 10 mln euro.
[srodtytul]Średnie również skorzystają[/srodtytul]
W myśl nowelizacji rozporządzenia mikro-, małe, a także średnie przedsiębiorstwa (zatrudniające poniżej 250 pracowników, których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro, a całkowity bilans roczny 43 mln euro) nie muszą też wypełniać punktów 5 – 7 w części B informacji Inf-O-PP składanej wraz z wnioskiem o wypłatę dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych.
[b]Wszyscy ci przedsiębiorcy nie będą więc musieli podawać co miesiąc informacji o swojej sytuacji ekonomicznej, np. rosnących zapasach czy zmniejszonych obrotach[/b], co mogło powodować dotychczas automatyczne zawieszenie przez PFRON wypłat dofinansowania do czasu wyjaśnienia przez przedsiębiorcę, że jest w dobrej kondycji finansowej.
– Choć zmiany w przepisach już weszły w życie, ciągle wymagają zmiany elektroniczne formularze w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji, za pomocą których przedsiębiorcy muszą się rozliczać z PFRON – dodaje Wroński. – Obecnie wszystko wskazuje na to, że fundusz nie zauważył jeszcze zmiany przepisów, bo formularze ciągle wymagają wypełnienia wszystkich pól, także tych, z których wypełniania mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa zostały zwolnione.
[ramka]OPINIA
[b]Komentuje Edyta Sieradzka, ekspert ds. PFRON:[/b]
Myślę, że to w wyniku skarg przedsiębiorców rząd zdecydował się złagodzić zasady rozliczania się z PFRON przez mniejsze firmy. Do tej pory wiele z nich miało ogromne problemy z uzyskaniem dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Teraz, gdy nie będą już musiały wypełniać części druku Inf-O-PP dotyczącej informacji o rosnących zapasach czy malejących obrotach, nie powinny mieć już obaw, że PFRON zawiesi im dofinansowania z dnia na dzień. Cieszy też, że fundusz zwolnił niepełnosprawnych przedsiębiorców, którzy mogą uzyskiwać refundację składek ZUS, z comiesięcznego składania informacji o pomocy de minimis.[/ramka]
[i][b]Podstawa prawna:[/b]
- [link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2010/254/poz.1704.htm]rozporządzenie Rady Ministrów z 16 grudnia 2010 r.DzU z 2010 r. nr 254 poz. 1704[/link][/i]
[ramka][b]Czytaj więcej [link=http://www.rp.pl/temat/56614.html]o niepełnosprawnych w firmie[/link][/b][/ramka]