Na środowym posiedzeniu Sejm uchwalił zmiany w kodeksie pracy. Firmom ubędzie obowiązków związanych z kolejnymi umowami o pracę z tą samą osobą. Ponownie zatrudniany nie będzie musiał tracić dniówki na kolejne badania potwierdzające zdolność do pracy, a firma nie będzie musiała za nie płacić.
Oczywiście chodzi o zatrudnienie na tym samym stanowisku co poprzednio lub na innym, ale z takimi samymi warunkami pracy. Badania nie będą potrzebne, jeżeli dana osoba zostanie ponownie przyjęta w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę. Jeżeli zaś miałaby pracować w identycznych warunkach, ale w innej firmie, nowe badania będą niezbędne.
Ponadto oczywiście badań nie trzeba będzie ponawiać po zatrudnieniu w starej firmie, jeżeli orzeczenie o zdolności do pracy wydane przez lekarza medycyny pracy jest aktualne.
Inne nowe rozwiązania, które posłowie zdecydowali się wprowadzić do kodeksu, dotyczą zasad wydawania świadectw pracy. Zgodnie z nimi, jeżeli dana osoba będzie zatrudniana u tego samego pracodawcy na podstawie umów na okres próbny, na czas określony czy na czas wykonania określonej pracy, firma będzie mogła jej wydać jedno zbiorcze świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów. Jednakże okres, jaki będzie mogło obejmować takie świadectwo, nie będzie mógł być dłuższy niż 24 miesiące od zawarcia pierwszej z tych umów.
[b]Zainteresowany będzie się mógł domagać świadectwa pracy po każdej zakończonej umowie, a pracodawca w takim wypadku będzie musiał taki dokument wystawić [/b]w terminie siedmiu dni od złożenia przez pracownika pisemnego wniosku.
[i][b]Etap legislacyjny:[/b] - nowelizacja została przekazana do Senatu[/i]