Taka zmiana wynika z jednej z 19 senackich poprawek do nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269029]ustawy o promocji zatrudnienia [/link] przyjętych przez Sejm na ostatnim posiedzeniu.

Najważniejszą zmianą wprowadzoną przez nowelę jest to, że [b]samozatrudniony będzie mógł się zarejestrować jako bezrobotny. [/b]Prawo do uzyskania statusu bezrobotnego będzie miał w dwóch wypadkach. Po pierwsze, kiedy zawiesi działalność gospodarczą. Po drugie, jeżeli podczas składania wniosku o wpis do ewidencji działalności wskaże późniejszy termin jej rozpoczęcia. [b]Uzyskanie statusu bezrobotnego nie będzie równoznaczne z przyznaniem samozatrudnionemu prawa do zasiłku.[/b] Taka osoba po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy będzie mogła jednak być aktywizowana zawodowo na identycznych zasadach jak każdy inny bezrobotny. Zyska więc możliwość udziału w stażach, pracach interwencyjnych, a także przygotowaniu zawodowym w firmach.

[b]Nowelizacja uwzględnia potrzeby osób pozostających bez pracy należących do grupy wiekowej 50+.[/b] Dzięki jednej z senackich poprawek możliwe będzie zaliczenie czasu, w którym kobiety powyżej 55. roku i mężczyźni powyżej 60. roku życia świadczyli usługi na podstawie umowy agencyjnej, umowy- zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do okresu uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych.