Czytelnik pyta, czy może otrzymać z PFRON dofinansowanie wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, który złożył wymówienie i 31 października 2010 r. zakończył pracę, ale 5 listopada br. ta sama firma ponownie go przyjęła.

Pracodawca zaznacza, że w miesiącu jego powtórnego zaangażowania nie doszło do wzrostu zatrudnienia ogółem i niepełnosprawnych w stosunku do poprzednich 12 miesięcy i zaproponowano mu poprzednie stanowisko.

Niestety, w takiej sytuacji dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie przysługuje. Nie został bowiem wygenerowany tzw. efekt zachęty dla nowo zatrudnionego, i to zarówno metodą ilościową, jak i jakościową.

Przypominamy, że stosunek prawny łączący pracodawcę z pracownikiem kończy się definitywnie z dniem upływu okresu wypowiedzenia, jeżeli do rozwiązania umowy o pracę dochodzi za wypowiedzeniem stron lub w momencie złożenia oświadczenia woli, jeżeli angaż rozwiązuje się bez wypowiedzenia lub z momentem wygaśnięcia umowy o pracę.

Dlatego ten sam pracownik ponownie zaangażowany będzie dla pracodawcy nowo zatrudnionym. Aby więc uzyskiwać na niego z PFRON miesięczne dofinansowanie, w miesiącu jego ponownego zatrudnienia będzie musiał wykazać tzw. efekt zachęty. Jest on rozumiany jako wzrost netto zatrudnienia ogółem i wzrost netto zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Ustala się go w stosunku do odpowiednio przeciętnego zatrudnienia ogółem i przeciętnego zatrudnienia niepełnosprawnych w poprzedzających 12 miesiącach. Wskazany w taki sposób efekt zachęty określono metodą ilościową.

Jeśli jednak w miesiącu zatrudnienia nowego pracownika nie można wykazać efektu zachęty metodą ilościową, to art. 26b ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=75513]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.[/link], dalej ustawa o rehabilitacji) wymienia wyjątki (tzw. wyłączenia) od obowiązku wykazania efektu zachęty, aby uzyskać dofinansowanie wynagrodzenia niepełnosprawnego. Jednak te wyjątki (wyłączenia) odnoszą się tylko do sytuacji, w której „zatrudnienie nowego pracownika nastąpiło w wyniku rozwiązania umowy z innym pracownikiem”.

Ustalony efekt zachęty na podstawie wyłączeń z art. 26b ust. 4 ustawy o rehabilitacji to efekt zachęty ustalony tzw. metodą jakościową.

Wyłączeń określonych w tym przepisie nie można jednak zastosować, kiedy ponownie przyjmujemy pracownika na to samo stanowisko, na którym wcześniej pracował. Nie może więc on niejako zastąpić samego siebie.

Taką osobę musimy zaangażować na miejsce powstałe w wyniku rozwiązania umowy z innym pracownikiem. Przykładowo Jan Kowalski zostaje zatrudniony na stanowisko, na którym wcześniej pracował Eugeniusz Malinowski.

Jeżeli więc w firmie w miesiącu zatrudnienia nowej osoby niepełnosprawnej nie da rady wykazać efektu zachęty, stosując najpierw metodę ilościową lub w razie jej braku metodę jakościową, dofinansowanie wynagrodzenia na tego pracownika nie przysługuje.

[i]Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]