[b]Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I FPS 6/10)[/b] odmówił wydania uchwały mówiącej, czy firmy mogą odliczyć podatek od wszystkich samochodów osobowych

Jak uzasadniał sędzia Adam Bącal, pytanie prawne dotyczyło konkretnej sprawy spółki Magoora i powinna ona zostać rozstrzygnięta przez skład zwykły Naczelnego Sądu Administracyjnego, który skierował to pytanie do składu rozszerzonego.

Chodzi o skutki orzeczenia ETS (sygn. C-414/07) z 22 grudnia 2008 r. Trybunał uznał, że Polska złamała przepisy wspólnotowe, dwukrotnie ograniczając po 1 maja 2004 r. prawo do odliczania VAT od samochodów osobowych kupowanych i użytkowanych przez firmy oraz od paliwa do nich. Wyrok dotyczył spółki Magoora, która w marcu 2005 r. wzięła auto w leasing, a w wyniku zmiany ustawy z 22 sierpnia 2005 r. straciła prawo do odliczania VAT od paliwa.

[srodtytul]Rozbieżne orzeczenia [/srodtytul]

Polskie sądy administracyjne uznają na ogół, że przedsiębiorcom przysługuje prawo do odliczenia całości podatku, jeśli mieli je przed wprowadzeniem nowej ustawy o VAT (1 maja 2004 r.) lub jej nowelizacją z 22 sierpnia 2005 r. [b]WSA w Krakowie stwierdził jednak w wyroku z 3 kwietnia 2009 r. (I SA/Kr 147/09)[/b], że firmy mogą odliczyć pełny VAT od paliwa kupionego do wszystkich samochodów – zarówno osobowych, jak i z homologacją ciężarową – jeśli auta te były wykorzystywane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Izba Skarbowa złożyła od tego wyroku kasację do NSA, który z kolei stwierdził, że kwestia ta budzi na tyle poważnych wątpliwości, iż powinna zostać rozstrzygnięta w uchwale poszerzonego składu. Chodziło o odpowiedź na pytanie, czy firmom przysługuje zwrot VAT bez organiczeń, czy też należy stosować ograniczenia obowiązujące przed 1 maja 2004 r.

– Można było się spodziewać takiego stanowiska składu siedmiu sędziów NSA. Sprawa będąca przedmiotem sporu dotyczyła bowiem kwestii zupełnie niekontrowersyjnej, czyli odliczenia podatku od samochodu spełniającego kryterium tzw. wzoru Lisaka – mówi pełnomocnik spółki Jerzy Martini, partner w Baker&McKenzie.

– WSA w Krakowie zbyt szeroko zinterpretował stan faktyczny, gdyż sprawa spółki Magoora nie dotyczyła kwestii ograniczenia prawa do odliczenia VAT od wszelkich samochodów używanych przez firmę w okresie obowiązywania ustawy o VAT z 1993 r., tylko ograniczeń, które pojawiły się w wyniku wprowadzenia tzw. wzoru Lisaka. Brak uchwały NSA oznacza, że na przełom w kwestii opodatkowania firmowych aut przyjdzie nam jeszcze poczekać – mówi Rafał Mikulski, adwokat w MDDP Sobońska Olkiewicz.

[srodtytul]Wątpliwości pozostają[/srodtytul]

Jak zauważył Mikołaj Bokowy, doradca podatkowy w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, wynik rozprawy w NSA nie zakończył sporu o prawa do odliczania podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych.

– Warto podkreślić, iż uzasadniając ustnie swoje rozstrzygnięcie, Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że powyższa kwestia budzi wątpliwości w praktyce i powoduje rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych. Uchwała NSA byłaby więc wskazana. Dlatego niewykluczone, iż NSA będzie jeszcze badał tę sprawę w przyszłości – powiedział Mikołaj Bokowy.

[ramka][b]Ograniczenia w zwrocie podatku[/b]

- Do końca kwietnia 2004 r. firmy mogły odliczyć cały VAT od tzw. samochodów z kratką oraz paliwa do ich napędu, jeżeli dopuszczalna ładowność przekraczała 500 kg.

- Od 1 maja 2004 r. obowiązywał tzw. wzór Lisaka, w którym decydująca była ładowność powyżej 697 kg. Jeśli auto spełniało wzór, przedsiębiorca odliczał cały VAT od zakupu auta i od paliwa. Jeśli nie, firma mogła odliczyć tylko 50 proc. VAT, ale nie więcej niż 5 tys. zł, bez prawa odliczania VAT od paliwa.

- Od 22 sierpnia 2005 r. prawo pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu i paliwa pozostało jedynie właścicielom pikapów i samochodów z jednym rzędem siedzeń. Pozostali mogli odliczyć 60 proc. VAT od zakupu auta, ale nie więcej niż 6 tys. zł, bez odliczania VAT od paliwa.[/ramka]

[ramka][b]Czytaj także:[/b]

[link=http://www.rp.pl/artykul/566384-Kto-odliczy-VAT-od-auta.html]Kto odliczy VAT od auta[/link][/ramka]