Małym i średnim przedsiębiorstwom kredyt technologiczny jest udzielany na podstawie decyzji banku, natomiast w przypadku dużych przedsiębiorstw wymagana jest zgoda Komisji Europejskiej.
Przedmiotem finansowania są rozwiązania technologiczne wykorzystywane na świecie nie dłużej niż pięć lat. Efektem ich zastosowania muszą być zupełnie nowe lub znacznie ulepszone usługi czy towary.
Można też się ubiegać o kredyt na realizację własnego pomysłu, który uzyskał pozytywną opinię odpowiedniej jednostki naukowej.
[srodtytul]Najpierw promesa[/srodtytul]
Ustawa nie określa ani maksymalnej, ani minimalnej wartości kredytu technologicznego. Jedynym ograniczeniem jest zakaz finansowania dużych projektów, czyli takich, których wartość przekracza równowartość 50 mln euro.
Kredyt nie może być udzielony także na inwestycje w sektorach: hutnictwa żelaza i stali, włókien syntetycznych, górnictwa węglowego, budownictwa okrętowego, rybołówstwa. Natomiast inwestycje związane z wytwarzaniem produktów mających imitować lub zastępować mleko i przetwory mleczne nie są objęte premią.
Kredytów technologicznych udzielają banki komercyjne. Przedsiębiorca może uzyskać pomoc w spłacie części kapitału (premia technologiczna). W sprawie tej musi się zwrócić do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), z tym że zawsze robi się to za pośrednictwem banku kredytującego. BGK po rozpatrzeniu wniosku przyznaje promesę. Warunkiem skorzystania z premii jest rozpoczęcie realizacji inwestycji dopiero po otrzymaniu promesy.
Wielkość umorzenia zależy przede wszystkim od miejsca inwestycji. Szczególne warunki przewidziano dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Przedsiębiorca, którego kredyt zostanie częściowo umorzony, jest zobowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej, związanej z finansowanym przedsięwzięciem, przez minimum pięć lat od zakończenia inwestycji. Poza tym udział premii w kosztach kwalifikowanych (uwzględnianych przy wypłacie premii) nie może przekroczyć wyznaczonych limitów (mapa pomocy regionalnej > patrz ramka.
[srodtytul]Na podstawie faktur[/srodtytul]
Przedsiębiorca musi wyłożyć środki własne. Powinny one stanowić co najmniej 25 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia premią. Liczą się tylko te wydatki, które zostały poniesione po przyznaniu promesy premii technologicznej. Natomiast nie jest istotne, skąd będą pochodziły środki własne. Może to być np. kredyt komercyjny czy bieżące przychody firmy. Nie mogą jedynie pochodzić z pomocy publicznej.
Premia technologiczna jest wypłacana do wysokości podanej w umowie. Podstawą do jej wyliczenia jest 100 proc. wartości netto (bez VAT) faktur sprzedaży towarów, procesów lub usług wytworzonych w wyniku wdrożenia nowej technologii. Jeżeli przedsiębiorca osiągnął sprzedaż o wartości 2 mln zł netto, może otrzymać 2 mln zł premii, jednak nie więcej, niż zostało zapisane w umowie i niż wynosi ustawowy limit (4 mln zł).
Premia wpłacana jest na rachunek wskazany w umowie z bankiem kredytującym, jednorazowo lub w transzach. Może być przeznaczona wyłącznie na spłatę kapitału kredytu technologicznego. BGK pobiera prowizję w wysokości 1 proc. wartości kredytu. Także 1 proc. kosztuje podwyższenie kredytu (liczone od dodanej kwoty) oraz przedłużenie okresu kredytowania (liczone od zadłużenia).
[srodtytul]Do wyczerpania środków[/srodtytul]
Kredyt technologiczny przyznawany jest na warunkach rynkowych. Zgodnie z ustawą prowizja za jego udzielenie nie może być mniej korzystna niż pobierana przez dany bank przy innych kredytach inwestycyjnych. Podobnie jest z oprocentowaniem. Nie może ono przekraczać średniego oprocentowania pozostałych kredytów na finansowanie inwestycji.
Przedsiębiorca może złożyć dowolną liczbę wniosków o kredyt i dofinansowanie, z tym że każdy z nich powinien dotyczyć zupełnie innej inwestycji. Ponadto firma musi mieć wysoką zdolność kredytową, aby korzystać z kilku kredytów jednocześnie.
Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony jest w trybie ciągłym do wyczerpania rocznych pułapów. BGK może wypłacać premie technologiczne do 31 grudnia 2015 roku. Przedsiębiorca powinien zatem złożyć wniosek nie później niż dwa – trzy miesiące przed upływem tego terminu.
[ramka][b]Gdzie złożyć wnioski[/b]
- Alior Bank – [link=http://www.aliorbank.pl/pl]www.aliorbank.pl/pl[/link]
- Bank BPH – [link=http://www.bph.pl]www.bph.pl[/link]
- Bank Handlowy w Warszawie – [link=http://www.citibank.pl]www.citibank.pl[/link]
- Bank Millennium – [link=http://www.millenet.pl]www.millenet.pl[/link]
- Bank Ochrony Środowiska – [link=http://www.bosbank.pl]www.bosbank.pl[/link]
- Bank Pekao – [link=http://www.pekao.com.pl]www.pekao.com.pl[/link]
- Bank Polskiej Spółdzielczości – [link=http://www.bankbps.pl]www.bankbps.pl[/link]
- BRE Bank – [link=http://www.brebank.pl]www.brebank.pl[/link]
- Gospodarczy Bank Wielkopolski – [link=http://www.sgb.pl]www.sgb.pl[/link]
- ING Bank Śląski – [link=http://www.ingbank.pl]www.ingbank.pl[/link]
- Krakowski Bank Spółdzielczy – [link=http://www.kbsbank.com.pl]www.kbsbank.com.pl[/link]
- Mazowiecki Bank Regionalny – [link=http://www.mrbank.com.pl]www.mrbank.com.pl[/link]
- PKO BP – [link=http://www.pkobp.pl]www.pkobp.pl[/link]
- Raiffeisen Bank Polska – [link=http://www.raiffeisen.pl]www.raiffeisen.pl[/link] [/ramka]
[ramka][b]Procedury dotyczące przyznawania premii[/b]
- Przedsiębiorca składa wniosek o udzielenie kredytu technologicznego w banku komercyjnym (w jednym z wymienionych w ramce).
- Po uzyskaniu promesy lub zawarciu wstępnej umowy o kredyt technologiczny przedsiębiorca – za pośrednictwem banku komercyjnego – składa do BGK wniosek o przyznanie premii technologicznej.
- Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku BGK wystawia promesę. Wtedy przedsiębiorca podpisuje z bankiem komercyjnym umowę kredytową.
- BGK, po otrzymaniu kopii umowy kredytowej lub informacji o jej zawarciu, podpisuje z przedsiębiorcą umowę dotyczącą wypłaty premii technologicznej.[/ramka]
[ramka][b]Wymagane dokumenty[/b]
- Opinia stwierdzająca, że technologia będąca przedmiotem wniosku jest nowa w rozumieniu ustawy. Opinię taką na wniosek przedsiębiorcy przygotowuje uprawniona jednostka naukowa, centrum badawczo-rozwojowe lub stowarzyszenie naukowo-techniczne o zasięgu ogólnopolskim.
- Podmiot wystawiający opinię powinien scharakteryzować technologię, sposób jej wdrażania, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne potrzebne do realizacji inwestycji; musi też opisać produkty lub usługi mające być wynikiem inwestycji technologicznej.
- Biznesplan inwestycji technologicznej wraz z harmonogramem rzeczowo-finansowym oraz wykazem wydatków.
- Oświadczenie przedsiębiorcy o niefinansowaniu wkładu własnego ze środków publicznych.
- Informacja o uzyskaniu pomocy publicznej na finansowanie inwestycji.
- Kopie dokumentów określających status przedsiębiorcy.
- Oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą składek do ZUS.
- Zobowiązanie przedsiębiorcy do przekazywania BGK określonych informacji dotyczących inwestycji technologicznej. [/ramka]
[ramka][b]Od dawna zapowiadana jest zmiana prawa[/b]
[b]Rozmowa z Małgorzatą Kowalczuk, naczelnikiem Wydziału ds. Funduszy Europejskich i Finansowania w BOŚ Banku[/b]
Gdy wyczerpią się możliwości korzystania z unijnych dotacji w ramach programów operacyjnych, warto pomyśleć o kredycie technologicznym. Jest to inny sposób dofinansowania przedsiębiorców funduszami europejskimi.
Z punktu widzenia firmy jest on atrakcyjniejszy od finansowania komercyjnego, ponieważ można otrzymać premię technologiczną (do 4 mln zł). Za pośrednictwem BGK trafia ona do banku kredytującego i jest przeznaczana na spłatę części kredytu.
Warunkiem otrzymania premii jest uruchomienie – dzięki wdrożonej technologii – produkcji i sprzedaży nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.
Od dawna zapowiadana jest nowelizacja prawa w tym zakresie. Ma ona wprowadzić wiele ułatwień dla firm oraz zlikwidować bariery, które zniechęcają do korzystania z tego kredytu.[/ramka]
[ramka][b]Na co można przeznaczyć kredyt technologiczny[/b]
- Na zakup nowych lub używanych środków trwałych, w tym budynków oraz ich części; warunkiem jest, by od końca roku, w którym zakończono budowę, minęło nie więcej niż pięć lat. Wyłączone zostały środki transportu kupowane przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność transportową.
- Na najem, dzierżawę lub leasing: środków trwałych, gruntów, budynków (jeżeli umowa będzie trwać co najmniej trzy lata od zakończenia inwestycji technologicznej).
- Na rozbudowę istniejących budynków, maszyn, urządzeń stanowiących środki trwałe.
- Na instalację i uruchomienie maszyn oraz urządzeń stanowiących środki trwałe.
- Na zakup lub leasing wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli umowa leasingu przewiduje obowiązek nabycia ich z upływem okresu leasingu; dodatkowo muszą to być aktywa wykorzystywane przez firmę i pozostające w zakładzie, w którym zostało zrealizowane przedsięwzięcie finansowane kredytem technologicznym, przez co najmniej trzy lata od dnia zakończenia inwestycji. [/ramka]