O dotacje mają prawo starać się wszystkie przedsiębiorstwa z Unii Europejskiej i dodatkowo kilku innych krajów (np. Norwegii, Islandii). Konkurs ten nie jest bowiem organizowany przez polskie instytucje i finansowany z krajowej puli funduszy europejskich. Jego realizacja odbywa się w ramach inicjatywy Eco-innovation, która jest częścią większego Programu na rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji.

Na dofinansowanie mogą liczyć projekty związane z wdrażaniem i powielaniem rynkowych rozwiązań ekoinnowacyjnych, czyli takich, które zapobiegają lub zmniejszają wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne.

Wdrażane rozwiązania powinny także przyczyniać się do bardziej efektywnego gospodarowania zasobami. Wyznaczone zostały cztery priorytety:

- w obszarze recyklingu (np. doskonalenie procesów sortowania odpadów),

- w sektorze budowlanym (produkty budowlane oraz procesy prowadzące do redukcji zużycia zasobów, materiały budowlane przyjazne środowisku),

- w sektorze produktów spożywczych (m.in. produkty innowacyjne, w tym metody pakowania i materiały minimalizujące oddziaływanie na środowisko oraz zwiększające efektywność wykorzystania surowców, bardziej ekologiczne i efektywne przetwórstwo produktów spożywczych, redukcja ilości odpadów),

- w obszarze ekologicznego biznesu i „inteligentnych zakupów” (usługi umożliwiające wypracowanie większej zgodności popytu i podaży rozwiązań ekoinnowacyjnych oraz wspomagające wdrażanie rynkowe tych rozwiązań, stosowanie materiałów o mniejszym wpływie na środowisko i większej efektywności surowcowej).

Wnioski o dofinansowanie (do 50 proc. kosztów kwalifikowanych) należy składać poprzez system elektroniczny. Nabór zostanie zamknięty 9 września. Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: [link=http://www.ec.europa.eu/environment/eco-innovatio]www.ec.europa.eu/environment/eco-innovatio[/link]n.