[b]Pracownik został zatrudniony od 1 maja 2009 r., ale niepełnosprawność uzyskał od 1 września 2009 r., co wpłynęło na wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych w tym miesiącu, ale nie spowodowało wzrostu zatrudnienia ogółem. Pracodawca do wniosku Wn-D za wrzesień 2009 r. dołączył INF-D-P za niego, który wymagał skorygowania. Korektę zakwestionował PFRON, wskazując, że pozycje 34.1, 35.1, 35.2 nie są wypełnione zgodnie z algorytmem. Które pozycje trzeba zaznaczyć, aby INF-D-P za tego pracownika został przyjęty przez PFRON?[/b]

Skoro pracownik został zatrudniony w maju 2009 r., a stopień niepełnosprawności otrzymał dopiero od 1 września 2009 r., to pracodawca musi najpierw sprawdzić, czy w maju został wygenerowany wzrost zatrudnienia ogółem i niepełnosprawnych.

Jeżeli tak, to od 1 września mógł wystąpić do PFRON o dofinansowanie dla tego pracownika, podając na druku INF-D-P w poz. 34 TAK, w poz. 35 TAK, a poz. 36 zostawiając pustą.

Jeśli jednak nie, to – zgodnie z wyjaśnieniami Biura Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych – dofinansowanie na tego pracownika nie przysługuje w całym okresie jego zatrudnienia. BON uważa, że efekt zachęty należy bowiem ustalić w miesiącu zatrudnienia danego pracownika bez względu na to, czy był on wtedy osobą niepełnosprawną, czy pełnosprawną.

[i]Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]