Zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi na stronie [link=http://www.pfron.org.pl]www.pfron.org.pl[/link] (zakładka: obsługa dofinansowań i refundacji) – refundacja składek dla przedsiębiorców – należy we wniosku Wn-U-G w części D pkt 18, jeśli dodatkowo przedsiębiorca otrzymał np. z urzędu skarbowego zaświadczenie o pomocy de minimis, zaznaczyć poz. 2 i 3.

Wynika to z tego, że PFRON musi mieć możliwość monitorowania, czy pomoc dla przedsiębiorcy nie przekracza 200 tys. euro w okresie trzech lat. Nie ma przy tym znaczenia, że zaświadczenie z urzędu skarbowego dotyczyło pieniędzy niezwiązanych z refundacją składek.

Kopie zaświadczeń o uzyskanej pomocy de minimis innej niż udzielona przez PFRON albo oświadczenie o wysokości uzyskanej pomocy de minimis dołącza się do wniosku Wn-U-G. Każde zaświadczenie lub oświadczenie załącza się jednokrotnie.

Na razie w programie SODiR nie ma zakładki do wniosku Wn-U-G, w której przedsiębiorcy mogliby np. załączyć skan dodatkowych zaświadczeń o pomocy de minimis. W takiej sytuacji czytelnikowi pozostaje wysłanie do PFRON w Warszawie zaświadczenia z urzędu skarbowego (tj. kopia z adnotacją za zgodność z oryginałem) listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Wskazane jest, aby w piśmie przewodnim napisał, od jakiego przedsiębiorcy jest to zaświadczenie, do którego z wniosków Wn-U-G i za jaki okres sprawozdawczy je dołącza.

[i]Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]