[b]Tak.[/b] Jeśli pracownik zachowuje się w sposób bezprawny i swoim działaniem narusza obowiązki objęte treścią stosunku pracy, wówczas dopuszczalne jest nawet zwolnienie go z pracy w trybie przewidzianym w art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy, a więc dyscyplinarnie.
Znamiona bezprawności można m.in. przypisać podwładnemu na przykład wtedy, gdy bezpodstawnie odmawia wykonywania umówionej pracy, a taka odmowa nie ma podstawy w przepisach prawa pracy, lecz jest wyrazem protestu wobec zbyt niskiego wynagradzania go przez pracodawcę.
[b]Takie stanowisko wyraził też Sąd Najwyższy w wyroku z 22 lipca 1998 r. (I PKN 253/98)[/b], stwierdzając, że odmowa pracownika wykonywania czynności objętych stosunkiem pracy, stanowiąca z jego strony formę protestu wobec niepodwyższenia wynagrodzenia, stanowi dodatkową okoliczność, uwzględnianą przy ocenie stopnia winy pracownika.
Zastosowanie dyscyplinarnego trybu zwolnienia z pracy jest możliwe w razie zawinionego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, które musi mieć charakter ciężki. Nie chodzi zatem o każdą postać winy, lecz o winę umyślną lub rażące niedbalstwo, które należą do elementów podmiotowych czynu. Na ocenę jej charakteru mają więc wpływ pobudki określonego działania pracownika, jego intencje, stopień świadomości naruszenia obowiązków pracowniczych, nasilenie złej woli itp.
Sąd Najwyższy w rozpoznawanej sprawie uznał, że odmowa pracownika wykonywania pracy była z jego strony formą protestu wobec decyzji pracodawcy nieprzyznającej oczekiwanego wynagrodzenia. Działanie zaś z takich pobudek jest naganne i zwiększa stopień zawinienia pracownika. Nie zawsze bowiem kwestią najważniejszą jest to, czy następstwem odmowy wykonywania pracy jest szkoda majątkowa pracodawcy. Naruszenie obowiązków pracowniczych może bowiem nie powodować uszczerbku majątkowego u pracodawcy, a mimo to być ciężkim ich naruszeniem uzasadniającym zwolnienie pracownika z pracy bez wypowiedzenia.
[i]Podstawa prawna:
– art. 52 § 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0FF766C63B1C38989659B80504F9F8BF?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]