[b]Zamierzam rozstać się z pracownikiem, którego niedawno zatrudniłem na umowę o pracę na czas nieokreślony. W związku z tym, że ma krótką historię zatrudnienia w mojej firmie, ma miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownik jednak twierdzi, że do stażu pracy powinien mu się liczyć także okres, w którym przed podjęciem pracy u mnie pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Czy to prawda?[/b]
[b]Nie. [/b]Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Przez „okres zatrudnienia u danego pracodawcy”, zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, należy rozumieć okres lub okresy stosunku pracy łączącego te same strony (staż zakładowy).
Ponadto do okresu zatrudnienia, od którego zależy okres wypowiedzenia bezterminowej umowy o pracę, wlicza się pracownikowi również okres zatrudnienia w poprzedniej firmie, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w trybie przejścia zakładu pracy na zasadach określonych w art. 23[sup]1[/sup] k.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Od stażu zakładowego należy odróżnić staż ogólny, na który składają się okresy pozostawania w stosunku pracy, a także różne okresy niewykonywania pracy, zaliczalne do okresu zatrudnienia w zakresie uprawnień pracowniczych, na podstawie odrębnych przepisów (np. okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy okres odbywania zasadniczej służby wojskowej).
[i]Podstawa prawna:
– art. 36 § 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FB2DEC17E7DB0C23B5CE4A4332B88B1C?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]