[b]Pracownik podjął po raz pierwszy pracę w innej firmie 1 lipca 2009 r., a następnie 31 lipca zatrudnił się w naszym przedsiębiorstwie. Wcześniej pracował tylko na podstawie umów cywilnoprawnych. Czy w takim wypadku okres przepracowany w poprzednim zakładzie pracy (od 1 lipca 2009 r. do 30 lipca 2009 r.) będzie wliczony do stażu pracy u nowego pracodawcy, czyli u nas? Jakie są zasady wliczania okresów poprzedniego zatrudnienia? Co, gdy osoba pracuje w dwóch firmach jednocześnie?[/b]

[b]Tak. [/b]Zgodnie z art. 154[sup]1[/sup] § 1 kodeksu pracy do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.

Wyjaśnić także trzeba, że zwrot „poprzednie zatrudnienie” odnosi się do każdego zatrudnienia pracownika, które już ustało, bez względu na fakt, czy istniało u innego czy nawet u tego samego pracodawcy. W konsekwencji [b]do okresu zatrudnienia danej osoby, od którego zależy jego prawo do urlopu i wymiar, wlicza się nie tylko zakończone okresy zatrudnienia u innych pracodawców, ale również okresy poprzedniego zatrudnienia u tego samego pracodawcy, u którego pracownik pracował, a z którym ponownie nawiązał stosunek pracy[/b].

[b]Przy zliczaniu okresów zatrudnienia nie ma znaczenia ewentualna przerwa występująca między jednym a drugim zatrudnieniem, jak również sposób ustania stosunku pracy[/b] – np. rozwiązanie umowy za porozumieniem stron czy za wypowiedzeniem zainicjowanym czy to przez pracownika, czy pracodawcę, czy nawet bez winy pracownika. Oznacza to, że pracownik nie ponosi żadnych ujemnych konsekwencji w prawie do urlopu i jego wymiarze, np. z tytułu ustania stosunku pracy bez wypowiedzenia z jego winy z uwagi na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (np. porzucenie pracy).

Prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego wypoczynku jest bezwzględne. Pracownik nie może się go zrzec. Jeśli przykładowo pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny (trzy miesiące od 1 stycznia 2008 r. do 29 lutego 2008 r.), następnie na czas określony (od 1 kwietnia 2008 r. do 31 lipca 2008 r.) i wreszcie na czas nieokreślony (od 1 września 2008 r.), a przerwy wypełniało zatrudnienie cywilnoprawne (umowa-zlecenie), to wszystkie wskazane okresy podlegają wliczeniu do stażu urlopowego (oczywiście z wyłączeniem umów cywilnych).

[b]W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy wliczeniu podlega okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części, jaka przypada przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.[/b] Jeżeli np. pracownik podjął zatrudnienie 1 marca, a następnie, np. w tym samym roku, zawarł równoległy stosunek pracy w dniu 1 września, to okres zatrudnienia liczony od 1 marca do 31 sierpnia będzie podlegał wliczeniu do okresu zatrudnienia, który rozpoczął się w dniu 1 września.

W takiej sytuacji może się okazać, że pracownikowi w nowej firmie przysługuje urlop liczony z wyższego progu. Będzie to miało miejsce w przypadku, gdy pierwszy trwający okres zatrudnienia będzie stosunkowo długi. Zasada ta odnosi się do przypadku jednoczesnego pozostawania w stosunkach pracy, bez względu na to, czy pracownik jest zatrudniony na ich podstawie u tego samego, czy u różnych pracodawców.

Ma również zastosowanie do pierwszego urlopu.

Zatem w przypadku pierwszej pracy osoby, o którą pyta czytelnik, okres przepracowany w poprzedniej firmie będzie wliczony do stażu pracy u aktualnego pracodawcy.

[i]Podstawa prawna:

– art. 154[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=014279088C74F97B61AEBE3EBF203B77?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]