[b] W umowie o pracę pracownicy mają wskazane jako miejsce pracy budowy na terenie powiatu limanowskiego. Firma wykonuje roboty budowlane na terenie całego kraju. Czy jeśli pracownicy wykonują roboty budowlane poza powiatem limanowskim, to są w podróży służbowej i z tego tytułu mają otrzymać zwrot kosztów podróży służbowej? Dodam, że roboty poza powiatem limanowskim trwają praktycznie przez cały rok. Zdarza się więc, że pracownik na terenie powiatu limanowskiego wykonuje roboty przez tylko np. dwa miesiące, a przez pozostałe miesiące wykonuje pracę na terenie kraju na różnych budowach.[/b]
Zgodnie z art. 77[sup]5[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8E81B3E9680BAA4EB9594BE9D247DB76?id=76037]kodeksu pracy[/link] z podróżą służbową mamy do czynienia wtedy, gdy pracownik wykonuje na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem wykonywania pracy.
Skoro pracownicy cały rok realizują roboty poza wskazanym w umowie o pracę miejscem jej wykonywania, to nie można mówić, że są w podróży służbowej. Potwierdza to najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego. Według SN podróż służbowa to zdarzenie incydentalne i nadzwyczajne (tak we wspomnianej [b]uchwale z 19 listopada 2008 r., sygn. akt II PZP 11/08 i poprzedzającym ją postanowieniu z 13 maja 2008 r., sygn. akt II PZP 8/08[/b]).
Jak stwierdził SN w uchwale z 19 listopada 2008 r. „nie jest zatem podróżą służbową wykonywanie pracy (zadań) w różnych miejscowościach, gdy przedmiotem zobowiązania pracownika jest stałe wykonywanie pracy (zadań) w tych miejscowościach. Trafne jest zatem spostrzeżenie Sądu Najwyższego w składzie zwykłym, iż wykonywaniem zadania służbowego w rozumieniu art. 77[sup]5[/sup] k.p. nie jest wykonywanie pracy określonego rodzaju, wynikającej z charakteru zatrudnienia. Ta bowiem nie jest incydentalna".
Wprawdzie uwagi te dotyczyły pracowników tzw. mobilnych (np. kierowców), ale w tym zakresie, w jakim odnoszą się do pojęcia podróży służbowej, mają zastosowanie również do sytuacji, o którą pyta internauta.
Skoro pracownicy przez rok wykonują pracę poza miejscem wskazanym w umowie, to należałoby raczej zastanowić się nad aneksem do umowy o pracę zmieniającym miejsce wykonywania pracy. Tym bardziej, że we wspomnianej uchwale SN dopuścił, by miejscem wykonywania pracy był określony obszar geograficzny, a nie stały punkt, czy stałe punkty (przy czym - jak zastrzegł SN - tak określone miejsce świadczenia pracy „musi odzwierciedlać rzeczywisty stan rzeczy").
[i]Więcej o uchwale Sądu Najwyższego w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/56638,281139_Zmien_zasady_rozliczania_delegacji.html]"Pracodawcy muszą zmienić dotychczasowe zasady rozliczania delegacji podwładnych"[/link].
Polecamy też nasze serwisy:
[link=http://www.rp.pl/temat/56638.html] Dobra Firma » Kadry » Miejsce wykonywania pracy[/link]
[link=http://www.rp.pl/temat/56609.html] Dobra Firma » Kadry » Podróże służbowe i ryczałty samochodowe[/link][/i]