Pracodawca jest zobowiązany stosować w swojej firmie rozwiązania obniżające poziom hałasu w procesach pracy. Przede wszystkim musi wprowadzić takie procesy technologiczne, które nie powodują nadmiernego hałasu. Ma też obowiązek wyposażyć zakład w maszyny i inne urządzenia techniczne, które powodują możliwie najmniejszy hałas, nieprzekraczający dopuszczalnych wartości. Warto przy tym pamiętać, że o spełnienie tych norm powinni zadbać również konstruktorzy i producenci maszyn i urządzeń.

Wspomniane obowiązki pracodawcy wynikają z przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D703B9792FD0151CBA48AE2FBE50596A?id=170775]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.)[/link]

[srodtytul]Zbyt głośno[/srodtytul]

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj produkcji czy usług pozwala spełnić te wymagania. W takim przypadku obowiązkiem pracodawcy jest stosowanie zbiorowych i indywidualnych metod ochrony przed szkodliwym działaniem hałasu większego od dopuszczalnego. Jak się chronić przed hałasem?

[b]1. Ustal przyczyny przekroczenia norm oraz opracuj i zastosuj program działań technicznych i organizacyjnych[/b] w celu jak najskuteczniejszego zmniejszenia narażenia pracowników na hałas.

[b]2. Zaopatrz pracowników w indywidualne środki ochrony słuchu[/b], dobrane do wielkości emitowanego hałasu i do cech indywidualnych pracowników, oraz dopilnuj ich stosowania.

[b]3. Ogranicz czas ekspozycji na hałas[/b], wprowadzając przerwy w pracy.

[b]4. Oznakuj strefy zagrożone hałasem[/b], a także gdy tego wymaga stopień zagrożenia i przede wszystkim jest to możliwe, ogranicz dostęp do nich poprzez ich odgrodzenie.

[srodtytul]Informacje dla załogi[/srodtytul]

O wynikach pomiarów hałasu i zagrożeniach dla zdrowia wynikających z jego natężenia wyższego od dopuszczalnych norm należy poinformować pracowników. Muszą oni także wiedzieć, jakie działania ochronne podjęto w związku z przekroczeniem dopuszczalnych wartości hałasu.[b] Ponadto pracodawca ma obowiązek przeprowadzać na swój koszt badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia, rejestrować ich wyniki oraz udostępniać je pracownikom.[/b] Badania te mogą być wykonywane przez laboratoria:

- Państwowej Inspekcji Sanitarnej,

- jednostek badawczo-rozwojowych w dziedzinie medycyny pracy i Centralnego Instytutu Ochrony Pracy,

- akredytowane zgodnie z przepisami o badaniach i certyfikacji,

- upoważnione przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. ?

[ramka][b]Praca w trudnych warunkach [/b]

Poziom ekspozycji na hałas odniesiony do ośmiogodzinnego dobowego wymiaru czasu pracy, zgodnie z zasadami dotyczącymi dopuszczalnych wartości hałasu w środowisku pracy, nie powinien przekraczać 85 dB. Według danych GUS ponad 30 proc. pracowników zatrudnionych w warunkach narażenia na szkodliwe i uciążliwe czynniki środowiska pracy pracuje w hałasie ponadnormatywnym, a więc o poziomie ekspozycji powyżej 85 dB. Najbardziej narażeni są pracownicy zatrudnieni w zakładach zajmujących się (rodzaje działalności określone według europejskiej klasyfikacji działalności) działalnością produkcyjną (zwłaszcza produkcja metali i drewna), w górnictwie i kopalnictwie, budownictwie oraz transporcie. [/ramka]

[ramka][b]Uwaga [/b]

Niektóre grupy pracowników podlegają szczególnej ochronie przed działaniem czynników szkodliwych. Są to pracownice w ciąży i młodociani.

Kobiety spodziewające się potomstwa nie mogą pracować w środowisku, w którym poziom ekspozycji na hałas, odniesiony do ośmiogodzinnego dnia pracy lub do przeciętnego tygodniowego, przekracza wartość 65 dB. Młodocianych nie wolno zatrudniać w miejscach, gdzie poziom ekspozycji odniesiony do ośmiogodzinnego dobowego lub do przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy przekracza wartość 80 dB. [/ramka]