Minimalna dotacja, o jaką można się ubiegać, to 500 tys. zł, natomiast maksymalna to 5 mln zł. Takie są wymogi regulaminu konkursu dotyczącego tzw. działania 3.1 „Rozwój infrastruktury turystycznej” małopolskiego programu operacyjnego. Ponadto w ramach jednego planu rozwoju uzdrowiska możliwe jest złożenie maksymalnie dwóch projektów inwestycyjnych.

Wsparciu będą podlegać m.in. projekty polegające na inwestycjach w obiekty i infrastrukturę uzdrowiskową, tj. projekty związane z budową, rozbudową i renowacją ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej. Powinny to być jak najbardziej kompleksowe projekty i nie mogą służyć wyłącznie zaspokajaniu potrzeb lokalnych mieszkańców. Ponadto muszą być zlokalizowane na terenie uzdrowisk. Przykładowo, inwestycje mogą dotyczyć budowy lub rozbudowy:

- pijalni wód mineralnych,

- szlaków i ścieżek turystycznych,

- obiektów widowiskowo-koncertowych,

- otwartych basenów kąpielowych,

- parków zdrojowych.

Władze wojewódzkie odpowiedzialne za realizację programu, w tym tego konkretnego konkursu przeznaczyły na wsparcie beneficjentów ponad 12 mln euro.

[srodtytul]Pomoc w ratach[/srodtytul]

Poziom dofinansowania, na jaki mogą liczyć samorządy, to 75 proc. ponoszonych przez nie wydatków (kwalifikowanych). Co istotne tryb wspierania projektów przewiduje udzielanie zaliczek. Mogą one stanowić do 60 proc. wartości dofinansowania projektu. Przy tym jednak pomoc w tej formie będzie przyznawana w transzach, a pierwsza z nich nie może przekroczyć 30 proc. przyznanej dotacji. Z kolei wypłata drugiej i kolejnej transzy będzie uzależniona od rozliczenia co najmniej 80 proc. ostatniej otrzymanej zaliczki. Niemniej jednak jest to doskonały sposób na realizację poważnej inwestycji bez potrzeby angażowania dużych środków własnych w krótkim czasie.

[srodtytul]Najpierw plany, potem warunki[/srodtytul]

Warto podkreślić, że konkurs ten składa się z dwóch etapów. W pierwszej fazie oceniane będą plany rozwoju uzdrowisk oraz wstępnie konkretne projekty inwestycyjne ujęte w takich planach. Na tej podstawie sporządzona zostanie lista rankingowa najlepszych pomysłów. W drugim etapie ich autorzy zostaną zaproszeni do składania wniosków o dofinansowanie oraz wymaganych załączników. Najciekawsze wnioski otrzymają dotacje. Plan rozwoju uzdrowiska należy złożyć najpóźniej do 30 czerwca do instytucji organizującej konkurs. Jest to Departament Funduszy Europejskich urzędu marszałkowskiego (ul. Wielicka 72, 30-552 Kraków).

Struktura takiego planu oraz sposób jego przygotowania są opisane w załączniku nr 7.1 do tzw. szczegółowego opisu programu regionalnego („Metodyka przygotowania planu rozwoju uzdrowiska w ramach MRPO”). Informacje o konkursie, w tym jego regulamin, wzory dokumentów i wytyczne można znaleźć na stronie [link=http://www.wrotamalopolski.pl]www.wrotamalopolski.pl[/link]. Można je również uzyskać pod nr. tel.: 012 299 07 79, 012 299 07 77 lub 012 299 07 76, oraz drogą elektroniczną e-mail: [mail=fem@umwm.pl]fem@umwm.pl[/mail].

[ramka][b]Kto może startować w konkursie[/b]

Poza gminami o dofinansowanie mogą się starać:

- jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia – gminy uzdrowiskowe,

- jednostki organizacyjne jst (gmin uzdrowiskowych) posiadające osobowość prawną,

- parki narodowe i krajobrazowe,

- PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne,

- instytucje kultury,

- szkoły wyższe

- organizacje pozarządowe,

- kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych,

- przedsiębiorcy (przedsiębiorstwa uzdrowiskowe wyłącznie w ramach inwestycji w ogólnodostępną infrastrukturę uzdrowiskową).[/ramka]